Böbrek naklinde organ doğurtma dönemi

Kategori: Böbrek Sağlığı Print

Prof.Dr.JosepCampistolOrgan naklindeki son gelişmelerin paylaşıldığı uluslararası bir toplantı için Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Campistol,  böbrek naklinde çığır açacak ‘Organ Doğurtma’ olarak da adlandırılan ‘Transvajinal Böbrek Vericisi Operasyonu’ ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Yöntemin Barcelona Üniversitesi’nde kendisinin başında bulunduğu bir ekip tarafından bugüne dek 65 hasta üzerinde uygulandığını ve çok başarılı sonuçlar alındığını kaydeden Prof. Dr. Campistol, “Bu yöntemle kadın donörün vücudunda herhangi bir kesi oluşturmadan böbreği vajinasından çıkarılıyor. Vücutta herhangi bir kesi oluşmadığı için de hasta 24 saat gibi çok kısa bir süre içinde taburcu ediliyor. Bu yöntem özellikle kadınlarda vericiliği artırmak ve özendirmek için oldukça iyi bir alternatif sunuyor” diye konuştu.

 

“Aynı yöntemi eylül ayında Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nde uygulayacağız”
‘Organ Doğurtma’ olarak da adlandırılan kadın vericiden ‘Transvajinal Yöntemle Böbrek Alımı’ konusunda detaylı görüşmeler yaptık. Bu yöntemi Eylül ayından itibaren Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Bölümü’nde de uygulamayı planlıyoruz. Türkiye’de ilk kez laparoskopik yöntemle vericiden organ alımı operasyonunu gerçekleştiren ekibimizin, ‘Transvajinal Yöntemle Böbrek Alımı’ operasyonunu da ülkemizde ilk hayata geçiren ekip olmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

İspanya modelini incelemeye gidecekler
Prof.Dr.JosepCampistol Do  .Dr.SerdarKa  ar 2Organ bağışı konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden olan İspanya, kadavradan en çok organ bağışı yapan ülke olarak ön plana çıkıyor. İspanya’da 1 milyon kişide 45 kişi organlarını bağışlarken, Türkiye’de kadavradan 1 milyon kişiden sadece 4’ü organlarını bağışlıyor. Önümüzdeki günlerde Medical Park Göztepe Organ Nakli Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif, Barcelona Üniversitesi’ne bağlı Hospital Clinic Böbrek Nakli Merkezi Nefroloji ve Üroloji Bölümü’ne giderek orada uygulanan organ bağışı sistemi hakkında detaylı incelemelerde bulunacak ve Türkiye’de organ bağışını artırmak için yapılması gerekenleri araştıracak.

Medical Park Göztepe Organ Nakli Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif’in ziyaretinin yanı sıra,  Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Ekibi, önümüzdeki günlerde Prof. Dr. Josep M. Campistol’un bölüm başkanı olduğu Barcelona Üniversitesi’ne bağlı Hospital Clinic Böbrek Nakli Merkezi Nefroloji ve Üroloji Bölümü’nü bir hafta süresince ziyaret edecek.


Böbrek sağlığı için tuz tüketimi kısıtlanmalı!

tuz-bobrek-hastaliklariTürkiye’de erişkin nüfusun %33’nün hipertansif olduğunu söyleyen Doç. Dr. Pınar Şen Seymen, ‘Diyabet ve hipertansiyon böbrek yetmezliğinin en önemli iki nedenidir. Hipertansif kişilerin tespit edilmesi ve tuz tüketiminin kısıtlanması böbrek sağlığı için çok önemlidir’ dedi.

Devamı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla