Viral konjonktivitlerin belirtileri, tanı ve tedavisi…

Kategori: Göz Sağlığı Print

goz-doktor-kontrolÖzellikle mevsim geçişlerinde ve bahar aylarında daha sık görülen viral konjonktivitler, önemli bir göz sağlığı sorunu olarak tanımlanabilir. Bahar aylarında pek çok kişide göz kızarıklığı, göz iltihabı, göz kaşıntısı, göz ağrısı daha sık yaşanmaktadır. Çok hızlı yayılan viral konjonktivitler, (gözün “konjonktiva” tabakasının iltihabı) çok bulaşıcı bir göz sağlığı problemidir. Hastalığın bulaşma yolları ve ilk bulguları çok benzerdir ancak seyirleri ve şiddetleri ciddi farklılıklar gösterebilir. Viral konjonktivitlerde bulgular sadece gözlerle sınırlı kalmaz. Hastalığın üst solunum yolu enfeksiyonu, yüksek ateş, sistemik yaygın ağrılar gibi bulguları da olabilir. Konjonktivitklerde hızlıca göz hekimine başvurmak tedaviye başlaması çok önemlidir.

Viral konjonktivitleri bulaştırmamak etkili önlemler

  • Sağlıklı bireyler ile yakın temas önlenmeli
  • Hasta birey hızlıca göz hekimine başvurmalı
  • El ve göz hijyenine dikkat edilmeli
  • Hasta bireyler sağlıklı bireyler ile ortak eşya kullanmamalı
  • Sağlıklı bireyler ile yakın temas önlenmeli
  • Ortak kullanıma açık spor tesisleri ve havuzlar hastalarca kullanılmamalı
  • Hastalar okul ve toplu işyerlerine gitmemeli

Konjonktivit nedir? Neden olur? A’dan Z’ye belirtileri ve tedavisi

En sık görülen viral konjonktivitler türleri:

Epidemik Keratokonjonktivit:

En sık görülen ve en fazla salgınlara yol açan konjonktivit türüdür. Etken virüs Adenovirüs tip 8 ve 19’dir. Bulaşma şekilleri elden ele, gözden göze, aletten göze, ortak gözlük, havlu makyaj malzemesi kullanımı ile olabileceği gibi son yıllarda yüzme havuzlarından da bulaşma oldukça sık görülmektedir. Hastalık çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu, grip benzeri bulgularla başlayabilir.

Hastanın şikayetleri sulanma, batma, ağrı ve kulak önü ağrısı şeklindedir. Bu konjonktivit tipi bazen konjonktiva ile sınırlı kalmayıp kornea tabakasını (saydam tabaka) tutup iz bırakabilir ve görme kayıplarına sebep olabilir. Doktor takibi önemlidir.

Faringokonjonktival Ateş:

Adenovirus tip 3, 4 ve 7 tarafından oluşturulan, çocuklar ve gençlerde sık görülen ve küçük çaplı salgınlar oluşturabilen bir konjonktivit türüdür. Damlacık yoluyla ve yüzme havuzundan bulaşır. Hastalığın belirti ve bulguları epidemik konjonktivit gibidir. Ama kornea tutulumu daha seyrektir.

Göz kanlanması ihmale gelmez! Nedeni çok iyi araştırılmalı

Akut Hemorajik Konjonktivit:

Konjonktiva içinde kanamalarla karakterize olan bu klinik tablo picornavirüs’lerden olan enterovirus tip 70 tarafından oluşturulur. Çok bulaşıcıdır ve geniş salgınlara yol açar. Diğer konjonktivit türlerinde olduğu gibi bulaşım el-göz teması ile meydana gelir. Hastalarda baş ağrısı,  kas ağrısı, boğaz ağrısı görülür. 24 saat içinde konjonktiva altında büyük kanamalar olur. Kornea tutulumu nadirdir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla