Deri Kanseri Belirtileri ve Korunma Yöntemleri: Cilt lekeleri nasıl takip edilmeli?

Tarih: 27 Ocak 2021

Saat: 20:00

Süre: 60 dakikaGüncel Sağlık Söyleşilerimizin yeni bölümünde “Deri Kanseri Belirtileri ve Korunma Yöntemleri: Cilt lekeleri ve benleri nasıl takip edilmeli?” konusunda Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Dr. Sema Karaoğlu, Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya‘nın sorularını yanıtladı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Toplantımızda ele alınan bazı başlıklar:

 1. Deri kanseri nedir, neden oluşur ve daha çok vücudun hangi bölgelerinde görülür?
 2. Deri kanseri tüm kanserler içinde hangi sıklıkta görülüyor? Ülkemizde ve dünyada görülme sıklığı artıyor mu? Artıyorsa, bunun nedenlerini ve mevcut durumu değerlendirir misiniz?
 3. Deri kanseri tipleri nelerdir? En tehlikeli deri kanseri tipi hangisidir? Tüm deri kanserlerinden ölümlerin yüzde kaçını oluşturmaktadır?
 4. Türkiye coğrafik olarak güneş maruziyetinin yüksek olduğu bir ülke. Türk toplumu melanom açısından risk altında mıdır? En çok risk altında olanlar kimlerdir?
 5. Melanomun belirtileri nelerdir? Normal bir ben melanomdan nasıl ayrılır? Benlerde hangi değişiklikler gözleniyorsa, doktora başvurulmalıdır?
 6. Melanom tanısı nasıl konulur? Melanom erken teşhis edilirse tam olarak tedavi edilebilme şansı var mıdır?
 7. Erken evrede melanomu yakalayabilmek için kimler ben haritası çıkartmalıdır? Herkesin bu haritayı oluşturması gerekir mi?
 8. Şüpheli benler deri kanserine dönüşmeden cerrahi olarak çıkartılmalı mıdır? Halk arasında yaygın bir kanı var; neşter değerse kanser olur! Cerrahi olarak çıkarılması o bene ek bir risk getirir mi?
 9. Çocuklarda cilt kanseri görülme oranı nedir? Çocuklukta geçirilen güneş yanıkları ileriki yaşlarda melanom görülme riskini artırır mı? Kalıtsal faktörler etkili midir?
 10. Melanomanın tedavisi hakkında bilgi verir misiniz? Yeni geliştirilen tedavi yöntemleri var mı?
 11. Melanomun nüks etme riski var mıdır?
 12. Melanom ve diğer cilt kanserlerinden korunma yolları nelerdir? Riski azaltmak için neler yapılabilir?
 13. İzleyici soruları

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla