Mikrobiyota nedir? Sağlığa ve bağışıklık sistemine etkileri nelerdir?

Tarih: 12 Ocak 2022

Saat: 20:00

Süre: 30 dakikaGüncel Sağlık söyleşimizin bu haftaki oturumunda ‘Mikrobiyota nedir? Sağlığa ve bağışıklık sistemine etkileri nelerdir?’ konusunda Mikrobiyota ve Probiyotik (MikroBiyom) Derneği Başkanı Prof. Dr. Meltem Yalınay, ile konuşacağız. Oturumun moderatörlüğünü Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya yapacak. Yayınımızın sonunda izleyici sorularına yer verilecektir. Sorularınızı şimdiden yorum bölümümüze yazabilirsiniz. Kayıt butonu ile kayıt yaptırabilir ve yayın öncesinde hatırlatma maili alabilirsiniz. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki webinar ve canlı yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Probiyotik nedir? Hangi besinlerde bulunur? Probiyotiklerin faydaları

Söyleşimizde konuşulan bazı konu başlıkları:

 1. Son yıllarda bağırsak sağlığı, mikrobiyota kavramı çok ilgi çekiyor ve sık sık gündeme geliyor. Öncelikle bağırsak mikrobiyotası nedir, açıklar mısınız? Bireylerin sağlığı açısından önemi ve işlevlerinden bahseder misiniz?
 2. Bağırsaktaki bakteriler arasındaki denge, bu bakterilerin çeşitliliği ve oranı neden önem taşıyor? Bağırsak mikrobiyotasının dengesinin bozulduğu nasıl anlaşılır?
 3. Hangi faktörler bağırsak mikrobiyotasındaki çeşitliliği etkiler ve mikrobiyotanın şekillenmesinde rol oynar, bilgi verir misiniz?
 4. Bozulmuş bağırsak mikrobiyotası ile ilişkili hastalıklar hakkında bir değerlendirme yapar mısınız? Mikrobiyota değişiklikleri ve bağırsakta vücuda yararlı mikropların azalması ya da fonksiyonlarının bozulması obezite, diyabet ve alerji gibi hastalıkların gelişimini kolaylaştırır mı?
 5. Bağırsak mikrobiyotası ve bağışıklık sistemi arasında nasıl bir bağlantı vardır? Özellikle COVID-19 sonrasında bağışıklık sisteminin daha da önemli hale geldiğini göz önünde bulundurursak, bağışıklığını kuvvetlendirmek isteyenlere önerileriniz neler olur?
 6. Son dönemde probiyotiklerin ve prebiyotiklerin sağlığa faydaları üzerinde de duruluyor. Öncelikle probiyotik ve prebiyotik nedir, açıklar mısınız? Farkları nelerdir?
 7. Probiyotiklerin genel sağlığı desteklemedeki rolü için neler söyleyebilirsiniz? Probiyotikler ve mikrobiyota ilişkisini anlatır mısınız?
 8. Probiyotik seçiminde hangi özellikler aranmalıdır? Probiyotikler ülkemizde doğru kullanılıyor mu? Her probiyotik herkese uygun mudur? Probiyotikleri doktor tavsiyesi ile mi kullanmak gerekir?
 9. En iyi probiyotik kaynakları nelerdir, probiyotikler hangi gıdalarda bulunur? Özellikle beslenme desteği olarak kefir, bu anlamda toplumda çok sık tüketiliyor. Kefir probiyotik midir? Yine yoğurt, turşu gibi fermente gıdalar ile probiyotik ihtiyacımızı karşılayabilir miyiz?
 10. Prebiyotik gıdalar ve mikrobiyota ilişkisi nasıldır? En iyi prebiyotik besinler hangileridir?
 11. Proje koordinatörlüğünü yaptığınız “Türkiye Probiyotik Rehberi” hakkında bilgi verir misiniz? Türkiye probiyotik rehberi sayfası herkesin erişimine açık mıdır?
 12. Bağırsak sağlığımızı korumak için nelere dikkat etmeliyiz? Mikrobiyotayı destekleyen en doğru diyet hangisidir? Bu diyetin temel bileşenleri hakkında bilgi verir misiniz?
 13. Bağırsak mikrobiyom analizi nedir, nasıl yapılır? Bu analiz ile hastalık henüz gelişmeden önlem alma olanağı var mıdır?
 14. Mikrobiyata ve Probiyotik (Mikrobiyom) Derneği hakkında biraz bilgi verir misiniz?Dernek hangi amaçla kuruldu, ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
 15. Mutlu bir bağırsak için ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz? Mesajlarınız ve son değerlendirmeleriniz nelerdir?
 16. İzleyici soruları…

Mikrobiyata nedir? Sağlığa ve bağışıklık sistemine etkileri nelerdir?

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla