Sağlık çalışanlarına şiddette kadınların oranı neden artıyor?

Tarih: 08 Mart 2022

Saat: 20:00

Süre: 40 dakikaGüncel Sağlık söyleşimizin bu haftaki oturumunda ‘Sağlık çalışanlarına şiddette kadınların oranı neden artıyor?’ konusunu Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşe Uğurlu ile konuştuk. Oturumun moderatörlüğünü Sağlık Habercisi Ayşegül Aydoğan Atakan yaptı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki webinar ve canlı yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

#HekimlerEylemde: Sağlık ÇalışanlarınınSorun ve Talepleri

Toplantımızda ele alınan bazı başlıklar:

 1. Gerek kadına gerekse hekimlere ve sağlık çalışanlarına hiç olmadığı kadar artan şiddet söz konusu. Sağlık alanında son istatistikler ne gösteriyor? Hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelen artan şiddet olaylarının nedenleri nelerdir?
 2. Sağlık çalışanları ve hekimler arasında da kadınlara erkeklere nazaran daha sık şiddet uygulanması, toplumdaki kadına şiddetin yaygın bir eğilim olmasından mı kaynaklanıyor?
 3. Hekimler ve sağlık çalışanları en çok ne tür saldırılara maruz kalıyor? Hangi bölümlerde / birimlerde şiddet olasılığı artıyor?
 4. Tabip Odaları’nın sağlık çalışanlarının şiddet bildirimi için hizmete açtığı Alo Şiddet hatlarına her gün kaç başvuru / bildirim geliyor?
 5. Şiddete uğrayan sağlık çalışanları ve hekimler ne şekilde yönlendiriliyor?
 6. Şiddetin hekimler üzerindeki ruhsal, fiziksel ve mesleki etkileri ve yansımaları ne şekilde ortaya çıkıyor?
 7. Uğradığı şiddet nedeniyle mesleği bırakan, emekli olan veya yurt dışına giden hekimlerin sayısı biliniyor mu?
 8. Son iki yılda yaşanan hekim göçünün ana sebebinin sağlıkta şiddetin artması olarak gösterilebilir mi?
 9. Hekimlere ve sağlık çalışanlarına şiddeti tetikleyen sağlık sistemindeki sorunlara dair etkenler ve güncel uygulamalar nelerdir?
 10. Sağlık çalışanlarının yaşadığı şiddetin yaptırımı nedir? Hukuki olarak cezalandırılmasına yönelik uygulamalar ne olmalı? Caydırıcı olması için hangi düzenlemelere ihtiyaç var?
 11. İzleyici soruları ve son söz

Sağlık Çalışanlarının Sorunları ve Beyaz G(ö)rev Eylemi

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla