Türkiye’nin Deprem Gerçeği: Afetlerde Kurtarma ve Yardım Çalışmaları

Tarih: 13 Şubat 2023

Saat: 21:00

Süre: 40 dakikaTürkiye’nin Deprem Gerçeği: Afetlerde Kurtarma ve Yardım Çalışmaları, konusunu Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Acil Tıp Uzmanı Dr. Mustafa Ferudun Çelikmen, Sağlık Habercisi Ayşegül Aydoğan Atakan‘ın sorularını yanıtladı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki webinar ve canlı yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Toplantımızda konuşulan bazı başlıklar:

  1. Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de afetlere hazırlıklı olamıyoruz? Sorunun temel nedeni ve çözüm yolları nedir?
  2. Gerek 1999 Gölcük merkezli depremde gerekse bir hafta önce gerçekleşen büyük felakette sahada görev alan biri olarak; afet yönetimi, afet hazırlıkları, hastane öncesi acil sağlık hizmetleri açısından son 23 yılda tam olarak neler değişmemiş? İki felaketi karşılaştırır mısınız? AKUT’un da kurucusu olarak arama kurtarmanın temel prensipleri hakkında neler söylersiniz?
  3. Deprem bölgesinde bir hafta boyunca geç müdahale, hijyen sorunu, güvenlik zaafiyeti gibi pek çok problem dile getirildi. Bu konularda siz neler gözlemlediniz?
  4. Depremlerde özellikle “afet triaji” ne anlama gelmektedir? Hangi adımlar ne şekilde, nasıl atılmalıdır?
  5. Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri neleri kapsar? Hangi uzmanlık alanları bu hizmetleri karşılar?
  6. Bir haftayı geride bırakırken bölgede binlerce kişi hayatını kaybetti, yine kayıpların ve yaralıların sayısı da sürekli artıyor. Bugünden itibaren o bölgede neler yapılmalı?
  7. Afet sonrası kriz yönetiminin olmazsa olmaz kuralları nelerdir? Bunların ne kadarını yapabiliyoruz?
  8. Dünyada, uluslararası alanda afetlere yaklaşım nasıldır? Örnek bir ekol veya gösterebileceğiniz örnek ülkeler var mı?
  9. Afet psikolojisi açısından son yaşadığımız bu depremi nasıl değerlendirirsiniz? Milyonlarca kişinin yaşadığı bir bölgede ve tüm ülkede psikososyal destek açısından ilk etapta acil hizmetler kapsamında ve devamında neler yapılmalı?
  10. İzleyici soruları ve son söz

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
EmelNesrinTümer Gsm:505 827 96 26
EmelNesrinTümer Gsm:505 827 96 26
1 yıl önce

Kadıköy Afet Gönüllüsü olarak 2 eğitime katıldım. Afet Gönüllüsü merkezinin yeri Byeotell yanındadır. Ortak çalışmalar yapabilmeyi dilerim. Sizi televizyonda da izlemiştim.

Araç çubuğuna atla