Deprem ve Afetlerde Ruh Sağlığı ve Psikososyal Destek

Tarih: 16 Şubat 2023

Saat: 20:00

Süre: 40 dakikaMedikal Akademi olarak deprem nedeniyle düzenlediğimiz canlı yayın serisinin yeni oturumunda ‘Deprem ve Afetlerde, Ruh Sağlığı ve Psikososyal Destek’ konusunu Bilgi Üniversitesi Travma ve Afet Çalışmaları Programı Koordinatörü / Psikiyatrist Prof. Dr. Tamer Aker, Sağlık Habercisi Ayşegül Aydoğan Atakan‘ın sorularını yanıtladı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki webinar ve canlı yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Toplantımızda konuşulan bazı başlıklar:

  1. Deprem ve doğal afetlerin ilk önemli psikolojik etkileri nelerdir? Depremden etkilenen kişiler nasıl bir ruh hali yaşıyor?
  2. Depremden etkilenenlerde ilk aşamada hangi sorunlar görülüyor? Psikolojik ilk yardım nedir? Afetzedelere nasıl davranmak ve yardım etmek gerekir?
  3. Çocuk ve ergenlerin felaketlerden en çok etkilenen gruplar; onlara nasıl yaklaşılmalı ve onlar için neler yapılmalı?
  4. Bu büyük felaketlerin ardından ne tür ruhsal sorunlar yaşanabilir? Deprem, travma sonrası stres bozukluğunun yanı sıra panik bozukluğu, anksiyete, depresyon gibi sorunları da tetiklenebilir mi?
  5. Dolaylı etkilenenler, deprem bölgesinde yakınları olanlar veya daha önce depreme maruz kalmış kişiler yeni depremlerden nasıl etkileniyor?
  6. Bölgedeki sağlık çalışanları, kurtarma ekipleri ve diğer tüm görevliler için ruhsal sağlıklarını koruyabilmeleri için neler önerirsiniz?
  7. Ülkemizin yaşadığı bu en büyük afette hizmet verecek psikiyatrist ve psikologların sayısı yeterli olacak mı?
  8. Travma ve yas psikolojimizde hangi kalıcı etkileri bırakabilir? Bu belirtileri en aza indirmek ne kadar sürer?
  9. İzleyici soruları ve son söz

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla