Deprem bölgesinde sağlık hizmetleri nasıl olmalı?

Tarih: 22 Şubat 2023

Saat: 21:00

Süre: 40 dakikaDeprem nedeniyle düzenlediğimiz canlı yayın serisinin yeni bölümünde ‘Deprem bölgesinde sağlık hizmetleri nasıl olmalı?’ konusunu Türk Tabipleri Birliği Merkez konsey 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ile Sağlık Habercisi Ayşegül Aydoğan Atakan moderatörlüğünde konuştuk. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki webinar ve canlı yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Toplantımızda konuşulan bazı başlıklar:

 1. Deprem bölgesinde verilmeye çalışılan sağlık hizmetlerinin organizasyonu ve koordinasyonu konusunda TTB’nin oluşturduğu komisyonların bölgede saptadığı sorunlar ve haka giderilemeyen ihtiyaçlar nelerdir?
 2. Depremden etkilenen illerimizde sağlık hizmeti sunumu ne durumda?
 3. TTB Olağandışı durumlarda sağlık hizmetleri kolu ve hızlı değerlendirme, müdahale ekiplerinin deprem bölgesindeki son çalışmaları ve raporları ne söylüyor?
 4. Sağlık çalışanlarının da depremzede olduğu düşünüldüğünde 17 gündür sahada hizmet veren hekim ve sağlık çalışanlarının durumu hakkında neler söylersiniz?
 5. Geçici barınma alanları olarak çadırların hem sayıca eksikliğinden hem de buralarda yaşam koşullarının güçlüğünden yakınan depremzedeler aynı zamanda pek çok hastalığa da açık hale geliyor. İki hafta sonunda depremzedelerde en çok karşılaşılan sağlık sorunları neler oldu?
 6. Salgın hastalık riski ve aşılama çalışmalarının takibi açısından önerileriniz nelerdir?
 7. İlaç, tıbbi malzeme ve aşı tedariği konusunda sıkıntı devam ediyor mu? Hangi ilaç ve malzemelere daha fazla ihtiyaç duyuluyor?
 8. Bölgede çalışacak sağlık çalışanları ve hizmet verecek diğer profesyonellerin nelere dikkat etmesi gerekir?
 9. Bölgedeki sahra hastanelerinin sayısı yeterli mi? Nüfus ve bölge şartları düşünüldüğünde ideal sayı ve kapasitesi ne olmalı?
 10. Deprem bölgesinde hastane, klinik ve ASM’lerin hizmet veremeyecek hale gelmesine karşılık sağlık hizmetlerinin sürdürülebilmesi için neler yapılmalı?
 11. İzleyici soruları ve son söz

Deprem ve Afetlerde Ruh Sağlığı ve Psikososyal Destek

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

Depremde Enfeksiyon Riski: Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Ne Yapılmalı?

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla