Turna yemişi, idrar yolu enfeksiyonlarını azaltmak için etkili olabilir

5 Mayıs 2016   |    2 Mayıs 2019    |   Kategori: Enfeksiyonlar, Şifalı Bitkiler Print

turna-yemisiTürkiye, aşırı antibiyotik kullanımı nedeniyle Avrupa ülkeleri arasında en yüksek antibiyotik direncine sahip ülke konumunda. İdrar yolu enfeksiyonları, aşırı kullanımın yaygın nedenlerinden bir tanesi. Sağlık uzmanları, idrar yolu enfeksiyonu gibi sık görülen enfeksiyonların tedavisinde aşırı antibiyotik tüketimi (kaynak) nedeniyle Türkiye’nin antibiyotik direncindeki endişe verici durumunu tartışmak üzere 4 Mayıs 2016 tarihinde bir araya geldi. Sağlık Bakanlığı’na göre Türkiye, söz konusu antibiyotik tüketimi olduğunda 40 Avrupa ülkesi arasında ilk sırada yer alıyor (kaynak). Bu açıklama, Türkiye’nin antibiyotik direnci oranının yüzde 46’ya yükseldiğini belirten Dünya Sağlık Örgütü’nün 2014 yılındaki raporuyla da doğrulanıyor.

Paneldeki konuşması sırasında Prof. Dr. Recep Öztürk, “Türkiye’de antibiyotik kullanımı son derece yüksek olmakla birlikte halk sağlığı açısından da büyük bir risk teşkil ediyor. Yüzde 20 ila 50 arasında değişen direnç oranları tespit ediyoruz. Bu oranlar, hastaların vücutlarının verilen antibiyotiklere yanıt vermemesi nedeniyle, doktorların idrar yolu enfeksiyonu gibi yaygın enfeksiyonlar yaşayan hastaları etkin bir şekilde tedavi edemediği anlamına geliyor” dedi.

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri neledir? Nedenleri ve tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Ekonomik ve Halk Sağlığı Endişelerini Arttırıyor

Yakın zamanda Ocean Spray tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, Türkiye’deki kadınların yüzde 50’si son bir yıl içinde idrar yolu enfeksiyonu yaşadı; yüzde 53’ü de enfeksiyonun günlük yaşamları üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu söyledi. Yüzde 70 ile katılımcıların büyük bir kısmı idrar yolu enfeksiyonu teşhisi veya tedavisi için bir doktora gidebileceğini onaylarken; sonuçlar idrar yolu sağlığının, sağlıkla ilgili diğer sorunlarla karşılaştırıldığında ana sağlık endişesi olmadığını gösteriyor.

Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonunun, böbreklerin hasar görmesine yol açan Pyelonefrit gibi kronik böbrek hastalıklarına ve hatta Sepsis gibi ölümcül kan enfeksiyonlarına yol açabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Barış Nuhoğlu, alternatif tedavi yöntemlerinden umutlu olduklarını “Bu ülkede, antibiyotik direnci oranlarını yavaşlatmaya yönelik büyük bir fırsat var. Doktorları ve hastaları idrar yolu enfeksiyonu gibi yaygın enfeksiyonlara yönelik alternatif tedavi yöntemleri konusunda eğiterek artan direnç sorunlarını çözebiliriz.” sözleriyle ifade ediyor.

Turna Yemişi: İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Antibiyotik Kullanımını Azaltmada Besin Desteği

Raporlara rağmen olumlu haberler de var. Ocean Spray’den Dr. Geoffrey Woolford’a göre:

  • Günde 240 ml turna yemişi suyu tüketilmesi, idrar yolu enfeksiyonlarını azaltarak tedavide kullanılan antibiyotik miktarını da azaltmaya yönelik bir besin desteği olabilir.
  • 40 gramlık tatlandırılmış turna yemişi kurusu, turna yemişi suyunda bulunan eşsiz bileşenlere sahip olmakla birlikte günlük tavsiye edilen meyve ihtiyacını da karşılamaya yardımcı oluyor.

Woolford, “50 yılı aşkın süredir devam eden araştırmalar, turna yemişini anlamaya adandı. Turna yemişinin antibakteriyel özellikleri, belirli bakterilerin yapışarak idrar yolu enfeksiyonlarına neden olmasını engelliyor; vücudu temizlemeye ve arındırmaya yardımcı oluyor. Sonuç olarak araştırmacılar, tekrar eden enfeksiyonlara sahip kadınlarda turna yemişi tüketimi ve idrar yolu enfeksiyonlarının azalması arasında bir korelasyon gördü. Enfeksiyon sayısının azalması, daha az antibiyotik kullanımı ve daha düşük antibiyotik direnci geliştirme riski anlamına geliyor.” dedi.

Turna yemişi nedir?

Genelde Türkçede “yaban mersini” ile karıştırılan “cranberry” (vaccinium Macrocarpon) için doğru Türkçe karşılık turna yemişidir. Kurutulmuş turna yemişleri, besin değeri yüksek bir meyvedir ve bir atıştırmalık olarak tüketilebilir veya sevilen bir yemeğe ya da tatlıya eklenebilir. Turna yemişi, dünyadaki diğer meyvelerden farklıdır. Yüzlerce yıl önce Kızılderililer tarafından keşfedilen bu olağanüstü meyve; canlı kırmızı rengi, çarpıcı, mayhoş lezzeti ve sağlıklı oluşuyla tercih ediliyor.

Turna yemişi antibiyotik kullanımını azaltıyor

Turna yemişi, özellikle ABD, Kanada ve Şili’nin spesifik bölgelerinde bataklık olarak adlandırılan sulak arazilerde yetişir. Turna yemişi suda yetişmez. Bazıları yüz yıldan daha uzun bir süre büyümeye ve meyve vermeye devam eden alçak asmalarda yetişir.

Her sonbaharda (Kuzey Amerika’da Eylül ayının ortasından Kasım ayının ortasına kadar) ve Şili’de Mart ayından Mayıs ayına kadar turna yemişleri, renk ve lezzet açısından en üst seviyeye ulaşır ve hasada hazır hale gelir. Yemişler bataklıktan çıktığında; dünyanın dört bir yanındaki ailelere lezzetli ve besleyici bir ürüne dönüşmüş şekide ulaşırlar.

Turna Yemişinin Faydaları

Ocean Spray; 85 yılı aşkın bir süredir turna yemişinin sadece lezzetli olmasıyla deği, aynı zamanda sağlığa katkıları üzerindeki araştırmalarını aktif bir şekilde yürütüyor. Tüketicilerin günlük tavsiye edilen meyve alımını karşılamasının yanı sıra, turna yemişinin tüketilmesi idrar yolu enfeksiyonlarının azaltılmasına yardımcı olan besinsel bir yaklaşımdır. Bu enfeksiyonlara neden olan bakteriler bunların tedavi edilmesinde kullanılan en güçlü antibiyotiklere karşı giderek daha dirençli bir hal almaya başladığından bu meyve son derece önemlidir. DSÖ, antibiyotik direncinin bugünün halk sağlığı açısından en büyük zorluklardan birisi olduğunu vurguluyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla