Yeni keşfedilen bir gen, kök hücrelerin yenilemesini kontrol ediyor

Kategori: Güncel / Literatür Print

dna-genetik-logoPrenses Margaret Kanser Merkezi’ndeki kök hücre bilim insanları, kan kök hücrelerinin kendi kendilerini yenilemelerinde rolü olan GATA3 genini keşfettiklerini açıkladılar. Nature Immunology’de yayımlanan araştırmanın kan kök hücrelerinin kendini yenileme sürecini yöneten mekanizmayı anlamada, önemli bir gelişme sağlayacağı belirtiliyor. Her yıl binlerce hayat kurtaran prosedür, hücreleri laboratuar ortamında kemik iliği naklinde klinik kullanım için araştırmayı ilerleten önemli bir bulgu olarak tanımlanıyor

Prenses Margaret, Üniversite Sağlık Ağı baş araştırmacısı ve Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Norman Iscove, araştırmanın, kan kök hücrelerinin kendini yenileme sürecini yöneten mekanizmayı anlamada, bulmacanın önemli bir parçasını sağladığını söylüyor.

norman-iscoveProf. Dr. Iscove, şu bilgileri veriyor: “Araştırmacılar uzun zamandır kök hücrelerin kendini yenileme yoluyla vücutta kendi sayılarını artırabildiğini bilmektedirler; ancak, laboratuar ortamında kendini yenileme için koşulları oluşturmanın çok zor olduğu kanıtlanmıştı. Transplantasyon sürecinin etkililiği, güvenliliği ve kullanılabilirliği, nakil edilebilecek kullanılabilir kök hücre sayısına bağlı olduğundan, aslında bunu yapmak için yürütülen araştırmanın kök hücre araştırmacıları için bir kutsal kase haline geldiğini biliniyor.”

Laboratuarda ve genetik olarak tasarlanmış fareler kullanan Prof. Dr. Isco ve ekibi GATA3 üzerine yoğunlaştı ve GATA3’ün çalışmasına engel olunmasının kök hücrelerin kendini yenileme oranlarında artışa yol açtığını ve böylece kök hücrelerin sayısında artışa yol açtığını saptadı.

dna-gen-kok-hucreBu yeni keşfin kemik iliği naklinde ve gen tedavisinde kullanılabileceğini ve kök hücre sayısını artırma becerilerini iyileştirmek önemli faydalar sağlayabileceğini belirten Prof. Dr. Iscove, bunun 1961’de Dr. Till ve Dr. McCulloch tarafından kan yapan kök hücrelerin çığır açan keşfiyle başlayan, kök hücre biliminde yeni bir sayfa olduğunu dile getiriyor.

Kaynak: GATA-3 regulates the self-renewal of long-term hematopoietic stem cells. C. Frelin, R. Herrington, S. Janmohamed, M. Barbara, G. Tran, C. Paige, J. Pflücker, A. Souabni, M. Busslinger, N. Iscove. Nature Immunology, 2013; DOI: 10.1038/ni.2692

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:
http://www.nature.com/ni/journal/v14/n10/full/ni.2692.html

Abstract
Tgata3-genhe transcription factor GATA-3 is expressed and required for differentiation and function throughout the T lymphocyte lineage. Despite evidence it may also be expressed in multipotent hematopoietic stem cells (HSCs), any role for GATA-3 in these cells has remained unclear. Here we found GATA-3 was in the cytoplasm in quiescent long-term stem cells from steady-state bone marrow but relocated to the nucleus when HSCs cycled. Relocation depended on signaling via the mitogen-activated protein kinase p38 and was associated with a diminished capacity for long-term reconstitution after transfer into irradiated mice. Deletion of Gata3 enhanced the repopulating capacity and augmented the self-renewal of long-term HSCs in cell-autonomous fashion without affecting the cell cycle. Our observations position GATA-3 as a regulator of the balance between self-renewal and differentiation in HSCs that acts downstream of the p38 signaling pathway.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla