Koronavirüs kısıtlamaları açıklandı: Ramazan’ın ilk iki haftasında kısmi kapanma

13 Nisan 2021   |    14 Nisan 2021    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de artan koronavirüs vakalarına karşı Ramazan’da alınacak önlemlerin görüşüldüğü ve 2 saat 45 dakika süren Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ardından açıklamalarda bulundu. Türkiye’de vaka sayılarının son bir ayda rekor düzeyde artması ve son olarak 60 bin vakaya yaklaşılmasının ardından, yeni önlemler açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz” duyurusunu yaptı.

Sokağa çıkma sınırlaması, dönüşümlü mesai

Yarın (Çarşamba) akşam itibarıyla başlayacağı duyurulan yeni uygulamaya göre,

  • Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması sürecek. Hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellendi.
  • Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak.
  • Şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecek.
  • 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlaması yeniden getirilecek.

Uzaktan eğitim

Buna göre, sınavlara hazırlık aşamasında bulunan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecek. Eğitim Sen’e göre son 2 ayda binlerce öğrenci koronavirüse yakalandı, 24 eğitim çalışanı hayatını kaybetti.

Hizmet sektörü

Açıklanan yeni kısıtlamalara göre, yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek. Lokanta ve benzeri işletmeler Ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecek. Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek. Oteller, sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek.

Kapalı alanlardaki tüm etkinlikler ertelendi

Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelendi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla