Yer çekimine meydan okutan yüz germe ameliyatı

Yazan Op. Dr. Leyla Arvas
6 Ocak 2023  |   Kategori: Estetik Print

Yer çekiminin en acımasız davrandığı bölgelerden biri de yüz bölgesidir. Gençlikte sıkı, dinç ve dolgun bir yüz görünümüne sahipken zaman geçtikçe yaşlanmanın ve yer çekiminin negatif etkileri nedeniyle yüzde sarkmalar, deformasyonlar, kırışıklıklar ve elastikiyet kaybı meydana gelir. Gün geçtikçe kişiyi daha da mutsuz eden bu yaşlanmış görünümün çözümü ise yüz germe ameliyatındadır. Bu ameliyat sayesinde fazla olan deri dokusu kesilip sarkmış olan bölgeler yukarıya doğru toplanırken yanaklar daha dolgun ve yüz daha sıkı bir görünüm alır. Kişinin daha çekici, daha genç ve daha mutlu bir ifadeye sahip olmasını sağlayan yüz germe ameliyatlarına dair tüm detayları Quartz Klinik Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas sizler için açıkladı.

Yüz germe ameliyatları için uygun adaylar kimlerdir?

 • Özellikle yüzün orta ve alt kısımlarında yaşlanma belirtilerine sahip,
 • Dinamik ve genç cilt görünümünü kaybetmiş,
 • Alın, göz çevresi, yanak, ağız çevresi ve boyun bölgesinde sarkma, kırışıklık, elastikiyet kaybı ve deformasyon bulunan,
 • Özellikle ağız kenarlarındaki sarkmalar nedeniyle aşağıya doğru kaymış dudak kenarları ve mutsuz ifadesi olan,
 • Yanak bölgesinde hacim kaybı ve çukurlaşmaların meydana geldiği,
 • Genel sağlık durumu açısından ameliyat olunmasında herhangi bir sakınca bulunmayan,
 • Yorgun bir yüz ifadesine sahip olup eski canlı ve genç görünümüne kavuşmak isteyen ve bunun için krem, kozmetik ürünler veya invaziv olmayan işlemlerle uzun uğraşlar vererek geçici sonuçlar elde etmek yerine daha kısa sürede uzun soluklu çözüme kavuşmak isteyen kişiler yüz germe ameliyatı için uygun adaylardır.

Yüz germe ameliyatlarında yapılan tam olarak nedir?

Yaş aldıkça yüz bölgesinde sarkan kas, yağ ve cilt tabakaları, yüz germe ameliyatları esnasında yukarıya doğru kaldırılır. Bu sayede hastanın yanakları ve yüz bölgesi eski görünümüne yeniden kavuşur. Ayrıca bölgede oluşan fazla deri dokusunun alınmasıyla ve sıkılaştırılmasıyla beraber de hastanın yüzü daha canlı bir görünüme kavuşur. Yüz germe ameliyatlarıyla beraber yaşlanmanın etkilerini tamamen durdurmak söz konusu olmasa bile ameliyat sonrasında hastalar neredeyse 10 yaş kadar genç görünür hale gelir. Böylece özgüveninde ve psikolojik açıdan belirgin bir iyileşme de sağlanır.

Yüz germe ameliyatları yüzün hangi bölgelerine yapılır?

Bu ameliyatlar tüm yüz bölgesine rahatlıkla uygulanabilir ameliyatlardır. Yüz germe ameliyatları esnasında alın bölgesinde germe işlemi uygulanarak kırışıklıkların giderilmesinden orta yüz bölgesinde bulunan elmacık kemiklerinin kaldırılması ve bu bölgenin gerilmesi ile alt yüz bölgesinde bulunan çene ve ağız çevresindeki sarkmaların toparlanmasına kadar birçok alana müdahale edilebilmektedir.

Endoskopik yüz germe ameliyatı nedir?

Genellikle yanak bölgesindeki az veya orta derecedeki sarkma, deformasyon ve kırışıklık görünümünün düzeltilmesi için endoskopik yüz germe ameliyatı tercih edilmektedir. 20’li ve 30’lu yaşlardaki hasta grubu bu uygulama için çok daha uygundur. Klasik yüz germe tekniğinden çok daha yeni bir teknik olan endoskopik yüz germe ameliyatı sayesinde genç hastalar daha canlı ve kendilerini daha iyi hissedecekleri yüz görünümüne kavuşabilmektedirler.

Endoskopik yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat sonrasında iz kalmaması için yüzün her iki yanındaki saçlı şakak bölgelerinde 2 cm uzunluğunda bir kesi açılır ve bu kesi aracılığıyla cilt altı dokusuna bir kamera yerleştirilir. Bu sayede estetik ve plastik cerrah her bir müdahaleyi daha net şekilde görebilmektedir. Ardından şakak ve yanak bölgesindeki yumuşak dokular kemikten ayrılır ve yukarıya doğru gerilerek sabitlenir. Görünmesi zor olan alanda açılan cilt kesileri ise estetik dikiş ile kapatılır. Yaklaşık 1,5-2 saat süren bir operasyon genel anestezi altında yapılır. Hastalar herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Ameliyat sonrasında hastanın bir gece hastanede yatması gerekir.

Endoskopik yüz germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde hastayı neler bekler?

 • Ameliyatın üzerinden 3 saat geçmesiyle beraber hasta yavaş yavaş hareket etmeye başlar. Bazı hastalar kendilerini çok iyi hissettiklerinden aynı akşam hastaneden taburcu da olabilmektedirler. Ağrısı olan hastaların ise geceyi daha rahat geçirmeleri açısından ilk gece hastanede kalmaları tavsiye edilir.
 • Hastalar ilk 2-3 gün operasyon bölgesinde doku ve kaslara müdahale edildiği için hafif bir ağrı hissederler. Bu süreç ağrı kesici ilaçlarla rahatlıkla atlatılır.
 • Ameliyatın üzerinden 2 gün geçmesiyle beraber sıcak suyla olmamak kaydıyla duş alınabilmektedir.
 • Cilt dokusu hassas olan hastalarda hafif miktarda morluk ve şişlik oluşabilmektedir. Bu hafif yan etkiler de yaklaşık 10 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedirler.
 • Şişlik ve morlukların tamamen geçmesinin ardından hasta, günlük fiziksel hareketlerine başlayabilmektedir.

Klasik yüz germe ameliyatı nedir?

Alın, yanak, çene, ağız ve boyun bölgesindeki tüm sarkma ve deformasyonlara müdahale edilebilen en geniş kapsamlı yüz germe tekniğidir. Ameliyat esnasında yalnızca yüz bölgesi değil, boyun bölgesi de gerilip toparlanabilmektedir.

Klasik yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat esnasında kulağın ön kenarından bir kesi açılır ve bu kesi aracılığıyla müdahale edilecek olan bölgedeki sarkık deri, cilt altı dokudan ayrılır. Devamında ilgili kaslar yukarıya doğru çekilerek sabitlenir. Mevcut derinin sıkılaştırılıp fazla olan kısmının çıkarılmasıyla beraber kulak kenarındaki kesi yerleri estetik dikişlerle kapatılır. Gerilecek ve toplanacak olan deforme olmuş ve sarkmış deri miktarına bağlı olarak yaklaşık olarak 2-4 saat süren bu ameliyat, genel anestezi altında yapılmaktadır. Hasta ameliyatın ardından bir gece hastanede kalır.

Klasik yüz germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde hastayı neler bekler?

 • Ameliyattan sonraki birkaç gün şişlik ve morarmalar ile gerginlik ve yer yer uyuşma hissinin olması oldukça normaldir. Ağrı kesici ilaçlarla bu süre atlatılmaktadır.
 • Şişlik ve morarmalar azalmasıyla eş zamanlı olarak deri altındaki sinirler de kendilerini onaracakları için yüzdeki gerginlik ve uyuşma hissi de geçmektedir.
 • Ameliyatın ardından 10-14 gün geçmesiyle beraber yüz bölgesindeki ödem ve morarmaları hızla azalır.
 • Ödemlerin tamamen geçmesi yaklaşık olarak 3-4 aylık bir süreyi bulmaktayken, morarmalar 2 hafta içerisinde tamamen geçmiş olurlar.
 • Klasik yüz germe ameliyatı sonrası oluşan yan etkiler endoskopik yüz germe ameliyatının sonrasındaki yan etkilerden daha fazla olurken, tüm yüze müdahale edilebilir olmasından dolayı klasik yüz germe ameliyatı ile çok daha kusursuz ve genç bir yüz görünümü elde edilebilmektedir.

Mini yüz germe ameliyatı nedir?

Kısa kesi yerine sahip bu işlem klasik yüz germe ameliyatlarının mini bir versiyonu gibidir. Özellikle orta ve alt yüz bölgesindeki orta dereceli sarkma ve deformasyonların giderilmesinde başarılı sonuçlar sunmaktadır. Mini yüz germe ameliyatlarında kesi yerleri yine kulak önünden açılmaktadır; ancak kulağın arka tarafına doğru uzamaz.

Mini yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat esnasında açılan kesi yerleri aracılığıyla müdahale edilecek olan yüz ve boyun bölgesindeki tüm deri kaldırılır. Ardından fazla derinin alınması ve mevcut olanın sıkılaştırılmasıyla beraber germe ve asma işlemleri gerçekleştirilir. Bu sayede daha pürüzsüz ve gergin bir cilt görünümü sağlanmış olur. Kesi yerlerinin estetik dikişlerle kapatılmasının ardından ameliyat tamamlanır.

Mini yüz germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde hastayı neler bekler?

Bu ameliyat sonrasında hastanın yaşayacağı süreç klasik yüz germe ameliyatının sonrasındaki süreçle hemen hemen aynıdır. Yalnızca yan etkileri çok daha hafif olurken, iyileşme süresi de çok daha hızlıdır.

Yüz germe ameliyatlarının fiyatları nedir?

Yüz germe ameliyatları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Aynı zamanda uygulanacak olan tekniğe göre ameliyatların fiyatları da değişmektedir. Yüz germe ameliyatı olmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.
Op. Dr. Leyla Arvas
Web Site: https://www.drleylaarvas.com
Facebook :@drleylaarvas
Instagram :@drleylaarvas
YouTube: LeylaArvas

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla