Prostat kanserine karşı yılda bir kez yapılacak PSA testi hayat kurtarır

Kategori: Kanser, Önemli Testler Print

erkenteshisProstat kontrolü için 1 dakikalık muayene ve kan tahlili yeterlidir

Erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü olan prostat kanseri, kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olarak biliniyor. Bu özellikle prostat kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek ve toplumu bilinçlendirerek hastalara yol göstermek üzere kurulan ‘Prostat Kanser Derneği’ de, ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde erken teşhis için önemli uyarılarda bulundu.

Doç. Dr. Ahmet Tunç ÖzdemirProstat Kanseri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Tunç Özdemir, son yıllarda gelişen tanı ve tedavi yöntemlerine rağmen bireysel önlem ve farkındalığın yetersiz olduğuna dikkat çekti. Doç. Dr. Ahmet Tunç Özdemir; şu bilgileri verdi: ‘Prostat kanseri, erken teşhis edilebilen ve erken teşhisin getirdiği avantajlarla, gelişen yeni ve modern tedavi yöntemleri sayesinde kanser hastalığı tedavi edilirken çok çekinilen fonksiyon kayıpları da gelişmeden kanserden kurtulma şansı yüksek bir hastalıktır. Günümüzde dünyanın her yerinde erkelere rutin olarak uygulanan serum PSA ve 1 dakikalık rektal prostat muayenesi,erken evre tümörlerin yakalanmasına olanak verirken prostat kanserine bağlı ölümlerde de belirgin bir düşüş sağlıyor. Maalesef ülkemizde hala sosyal çekinceler ve fonksiyon kaybı olacağı kaygıları ile doktora başvurularda gecikmeler olmakta ve bu da erken teşhis ve modern tedavi yöntemlerinin getirdiği avantajların kaçmasına neden olmaktadır. ’

Prostat kanserinde ‘akıllı biyopsi’ yöntemi MR TRUS Füzyon ile teşhis çok daha kolay

Kırk yaşından itibaren temel PSA taramasının başlatılması gerektiğini belirten Prostat Kanseri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Tunç Özdemir; ‘Kırk yaş üzeri bütün erkekler kanda PSA tetkiki ile beraberyılda birkezprostat muayenesi yaptırmalı. Ayrıca olası risk faktörlerini ve belirtileri bilmek erken teşhis için büyük kolaylık sağlıyor. Bu anlamda unutulmamalıdır ki, erken evrede ve tedavide başarının ilk basamağı bilinçli ve bilgili olmaktır’ dedi.

Dr. Özdemir verdiği bilgilerin yanında www.prostatkanseridernegi.org ‘dan kişilerin kendi kendine yapabileceği online testlerin, doktora başvurma ihtiyaçlarını belirlemede belirleyici bir faktör olduğunun altını çiziyor. Risk faktörleri ve belirtiler açısında ise aşağıdaki noktalara dikkat çekiyor;

  • Ailesinde, özellikle birinci derece akrabalarında prostat kanseri öyküsü bulunanların risk grubu oldukça yüksektir.
  • Yaşla beraber prostat kanseri gelişme riski artar.
  • Hormonal etkiler, aşırı testosteron, hormon bağımlı prostat kanserini teşvik eder.
  • Diyette kırmızı et ve doymuş yağ ağırlıklı beslenmenin ve obezitenin prostat kanseri ile ilişkili olduğu düşünülür.
  • İdrar yapmaya başlama güçlüğü veya yapamama,
  • Az miktarda ve kesik kesik idrar yapma,

Prostat kanserinin belirtileri, erken tanısı ve yeni tedavi seçenekleri

  • Geceleri sık idrara çıkma ihtiyacı,
  • Sertleşmede güçlük ve ağrı,
  • İdrar veya menide kan görülmesi,
  • Sırt bölgesi, kalçalar veya üst uyluklarda ağrı ya da hareket güçlüğü gibi belirtilerin birinin dahi görülmesi halinde hemen doktora başvurulmalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla