Yine maden yine ölüm, yeter artık

Yazan İş Güvenliği Uzm. / Bio. İbrahim Uçar
Kategori: Sağlık Gündemi, Üye Yazıları Print

soma-maden-komur-kaskLibadiye’de (Üsküdar – Çekmeköy metro hattının) Bulgurlu Metro İnşaatının yanından geçiyorum, ortalığı toz duman götürüyor. Şantiye girişinden içeri baktım, hemen güvenlik geldi, ”buyrun” dedi.

İlerde inşaatı izleyen 2-3 kişiyle birlikte, beyaz baretli birini gösterip, ”bir dakika çağırabilirmisiniz” dedim? Gelen kişiyle tanıştık ve kendisi Maden mühendisiymiş. Tozu göstererek bu toz, küçük özel bir firma olsa böyle rahat çalışamazdı herhalde, devletin inşaatı olunca sulu çalışma çokta umursanmıyor galiba dedim.

Toz konusunda haklısınız da, biz de önemsiyoruz, önemsemez miyiz? dedi.
Ama, aşağıyı göstererek 2 tane var bu araçtan öteki sulu çalışıyor ama bunda o sistem yok, onu da dışarıdan sulayarak çalışabiliriz, dedi.

Duyarlılığı için teşekkür edip ayrıldım. Tam eve geldim, haberlere bir bakayım dedim. Aklımdan maden mühendisi ile konuşmalarım geçerken,maden sesleri gelince daha bir dikkatli dinlemeye başladım haberleri. Evet yine maden, yine ölüm haberi vardı. İş Güvenlik Uzmanı olarak her iş kazasından sonra hastasını kaybeden duyarlı doktor psikolojisine giriyor, isyan ediyorum hep. Bugün kü ölüm haberi de Burdur’dan. BURDUR’un Yeşilova İlçesi’ndeki krom madeninde meydana gelen gaz sızıntısı sonucu zehirlenen 2 işçi yaşamını yitirdi, 3 işçi hastanelik oldu.

Yeşilova’ya bağlı Düden Köyü’ndeki bir krom madeninde çalışan işçiler öğle arası için madenden dışarı çıktı. İşçilerden İbrahim Örki ile Engin Özcan’ın çıkmadığını fark eden Ali İhsan Özcan, Ömer Özcan ve Mustafa Örki, aramak için tekrar madene girdi. 70 metrelik madenin 57’nci metresinde gaz sızıntısından etkilenerek ölen 34 yaşındaki Engin Özcan’ın cansız bedenine ulaşan işçiler tekrar dışarı yöneldi. Bu sırada aynı gazdan zehirlenen 35 yaşındaki Ömer Özcan da yaşamını yitirdi.

Madenden çıkmayı başaran diğer 3 işçi ihbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından Yeşilova ve Burdur devlet hastanelerine götürülerek tedaviye alındı. Jandarma ekipleri maden ocağının çevresinde güvenlik önlemi alırken, UMKE ekipleri ise ocağa girerek ölen işçilerin cenazesini dışarı çıkardı. İşçilerin cenazeleri Yeşilova Devlet Hastanesi’nden otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.

oma_maden_ocagi-komurKonuya ilişkin açıklama yapan Burdur Valisi Hasan Kürklü, “Maalesef gaz zehirlenmesinden 2 işçimizi kaybettik. Öğle arasında dışarı çıkmayınca diğer arkadaşlar şüphelenip içeri girmiş. Onlar da gazdan etkilenmiş. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı” dedi.

Ben yine hastasını kaybetmiş doktor modunda,yeter artık diyorum. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı, gereken yapılacak vs.türünden açıklamaları bırakıp, Soma’dan sonra toplumun gazını almak için torba torba çıkan yasaların 2016’da sonra değil bir an uygulamaya geçirilmesini istiyorum.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla