Yoga kalp hastalığı riskini azaltabilir

Kategori: Kalp Hastalıkları Print

meditasyon-yogaHollanda’da yaklaşık 3 bin kişi üzerinde yapılan araştırmalar, yoganın kalbe iyi geldiğini gösterdi. Bilim insanları yoganın, birlikte daha ağır bir egzersiz yapılmadıkça, kalp hastalıklarını azaltabileceğini söylüyor.  37 araştırmanın sonuçlarını inceleyen bilim insanları, her ne kadar her hafta düzenli olarak yapılması gereken fiziksel egzersizin yerini tutmasa da, yoganın yine de faydalı olabileceğini belirtiyor. Zira yoganın yüksek tansiyon ve kolesterol gibi rahatsızlıkları da azalttığı belirlendi. Yoga, fiziki ve zihinsel sağlığı pekiştirmek için güce, esnekliğe ve soluk alma tekniğine odaklanan çok eski bir egzersiz şekli.

Çok çeşitli yoga türleri bulunmakla birlikte, yapılan hareketler kalp ve akciğer sağlığı için gerekli görülen haftalık 150 dakikalık, orta yoğunlukta egzersizin yerini tutabilecek kadar zorlu değil. Bununla birlikte yoga kas güçlendirici bir egzersiz sayılabilir. Uzmanlar haftada iki ya da daha fazla gün kas güçlendirici egzersiz yapılmasını öneriyor.

Meditasyon ve yoga yapmak, beden ve ruh sağlığına iyi geliyor

Sakinleştirici etki

Hiç egzersiz yapılmaması durumunda yoganın önemli yararları var. Avrupa Koruyucu Kardiyoloji Dergisi’ne göre yoga, obezite riskinin azaltılmasında etkili olabiliyor. Yoganın kalp sağlığı üzerindeki etkisini araştıran Rotterdam’daki Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Prof. Myriam Hunink, “Yoga çok yararlı olabilir. Sağlık tehlikelerine karşı yoga yapılmalı düşüncesindeyim” dedi.

Uzmanlar yoganın sakinleştirici özelliğinin etkili olabileceğini belirtiyor. Kalp hastalıkları ve yüksek tansiyonda, stres başlıca unsurlar arasında sayılıyor. İngiliz Kalp Vakfı’nda görevli Maureen Talbot, “Yoganın yararları, kasların çalıştırılması ve daha iyi soluk alma ile bağlantılı olabilir. Vücuda daha fazla oksijen girmesi tansiyonu düşürür” yorumunu yaptı. Talbot, yoganın ruh sağlığına olumlu etkisinin de öteden beri bilindiğini belirtti. (BBC)

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla