Yüksek tansiyon diyabet riskini artırıyor

Kategori: Diyabet, Hipertansiyon Print

yuksek-tansiyonKalp ve damar sistemi başta olmak üzere vücudun pek çok yerinde etkili olan yüksek tansiyon, diyabete de zemin hazırlıyor. Oxford üniversitesinde yapılan araştırmada yüksek tansiyonu olanların, tip 2 diyabete yakalanma risklerinin yüzde 60 fazla olduğu belirlendi. İngiltere’de yapılan araştırmada yüksek tansiyonun tip 2 diyabete davetiye çıkardığını ortaya koydu. Buna göre, hipertansiyonu olanların tip 2 diyabete yakalanma riski yüzde 60 artıyor. Araştırmada 4 milyon kişinin tıbbi verileri, incelemeye alındı.

Araştırmanın başında bu kişilerden hiçbirinde diyabet ve kalp hastalıkları bulunmuyordu. Yaşlarıyla kiloları farklı olan bazı yüksek tansiyon hastalırının, ilerleyen dönemde diyabete de yakalandıkları tespit edildi.

SAĞLIKLI BESLENME VE DÜZENLİ EGZERSİZDEN ŞAŞMAYIN
İngiliz araştırmacılar, bu sonuçlara bakarak yüksek tansiyon ve diyabet arasında doğrudan bağlantı bulunduğuna dikkat çekiyor. Ancak araştırmacıların elinde, yüksek tansiyonun risk faktörü mü olduğu yoksa doğrudan diyabete mi yol açtığı konusunda kesin bir kanıt bulunmuyor. Bilim insanları, tip 2 diyabet riskini azaltmanın en iyi yolunun ise sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapmaktan geçtiğine dikkat çekiyor.

Hipertansiyon nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla