Yumurtalık Kanseri uygulaması “Olivia” Türkçe versiyonu kullanımda

Yazan Hatice Pala Kaya
4 Ekim 2023   |    1 Kasım 2023    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Yumurtalık Kanseri Platformu (OCC) tarafından hayata geçirilen ve yumurtalık kanserinden etkilenen herkese, teşhisten tedaviye ve sürekli bakıma kadar, çevrim içi olarak günlük destek sağlayan “Olivia” uygulaması, İngilizceden sonra ilk defa farklı bir dile çevrildi ve yumurtalık kanseri teşhisi alan hastalar ve yakınlarının kullanımına Türkçe olarak sunuldu. Avrupa Jinekolojik Onkoloji Derneği (ESGO), Avrupa Jinekolojik Kanser Savunuculuk Grupları Ağı (ENGAGe) ve AstraZeneca’dan oluşan Avrupa merkezli iş birliği oluşumu Yumurtalık Kanseri Platformu (OCC), yumurtalık kanserinden etkilenen hastalar için özel olarak tasarlanan dijital uygulama Olivia’nın Türkçe lansmanını gerçekleştirdi.

İstanbul’da düzenlenen 2023 Avrupa Jinekolojik Onkoloji Derneği (ESGO) Kongresi’nde sağlık profesyonelleri ve hasta derneklerine tanıtılan Türkçe Olivia uygulaması ile yumurtalık kanseri hastaları ve yakınlarına, teşhis, tedavi, sürekli bakım gibi tüm aşamalarda çevrim içi günlük destek sağlanması hedefleniyor.

Uygulama sadece hastalara değil, her kesime hitap edecek

Olivia’nın Türkçe versiyonu, Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği ve Türkiye’nin önde gelen hasta derneklerinden Kanserle Dans Derneği tarafından, OCC üyelerinin ve AstraZeneca Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle hazırlandı. “Olivia” uygulaması ile yumurtalık kanseri teşhisi sonrası hasta ve hasta yakınlarının hastalıkla ilgili doğru ve güncel bilgilere ulaşması hedeflenmekte.

“Olivia” uygulaması, yumurtalık kanseri teşhisi konan, tedavi gören ve bununla yaşayan kişilerin yanı sıra hasta yakınları, destek birimleri ve sağlık ekipleri için tek noktadan bilgi sağlayan kapsamlı bir dijital platform olarak tasarlandı. Olivia’da yer alan içerikler arasında yumurtalık kanseri yolculuğu, yumurtalık kanseri tanısı ve tanı sonrası yaşam konusunda rehberlik, yumurtalık kanseri teşhisi konan kadınların hikayeleri, günlük dile çevrilmiş tıbbi terimler sözlüğü, hasta dernekleri rehberi yer almakta. Uygulama ile hastaların yumurtalık kanseri deneyimlerinin her aşamasında onlara rehberlik edilmesinin yanısıra, sürekli güncellenen içeriklere erişim ve uygulamada yer alan Olivia isimli çizgi karakterle interaktif iletişime geçme imkanı da sunulmakta.

“Olivia” uygulamasının Türkçeleştirilmesi ve Türkiye’deki hastaların kullanımına sunulmasında büyük katkıları olan Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği Başkanı Dr. Ali Ayhan ve Sayman Üyesi Dr. Çağatay Taşkıran projeyle ilgili şunları söyledi: “Bu değerli kaynağın artık Türkçe olarak da hastaların kullanımına sunulmasından büyük mutluluk duyuyoruz.

Yumurtalık (over) kanseri neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Bir hekim olarak yumurtalık kanseri tanısının ne kadar zor konulabileceğini ve hastaların klinikten ayrıldıktan sonra ihtiyaç duydukları desteği bulmakta zorlandığını görüyoruz. İşbirliğimizin sağlık ekiplerinin hastalarına sağlayabileceği hizmetleri tamamlayabilecek ve hastaların deneyimleri boyunca ihtiyaç duydukları hayati desteği alabilmelerini temin edecek değerli bir kaynakla sonuçlanmasından çok mutluyuz.”

Uygulama hastaların yaşam kalitesine katkı sağlayacak

Kanserle Dans Derneği Başkanı Sevil Gürkan ise “Yıllar boyunca yumurtalık kanseriyle yaşayan tanıdığım birçok kadın, kanser tedavisine odaklanmakla mümkün olduğunca normal bir hayat sürdürmeye çalışmak arasında denge bulmakta zorlandılar. “Olivia” uygulamasının yumurtalık kanseri ile yaşayan hastaların fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarıyla ilgili önerilerde de bulunmasını hastaların daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşması açısından çok önemsiyoruz” dedi.

Kullanıcıların ihtiyaç duydukları içeriğe ihtiyaç duydukları anda erişmelerine ve öğrenme deneyimlerini kişiselleştirmelerine olanak tanıyan interaktif bir uygulama olan Olivia’ya https://ovarian.gynecancer.org/tr/ adresinden ulaşılabiliyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla