İzmir’de açığa alınan asistan doktor 10. kattan atlayarak intihar etti

Kategori: Sağlık Gündemi Print

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde asistan doktor 10’ncu kattan kendini boşluğa bırakarak intihar etti. Kriz geçiren doktorun eşi aynı hastanede tedavi altına alınırken Cumhuriyet Savcısı olayla ilgili inceleme başlattı. Biyokimya Asistanı olduğu öğrenilen Hasan Orhan Çetin (28) acil serviste tedavi altına alındı. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof.Dr. Enver Altaş, basına yaptığı açıklamada asistanın tüm çabalara rağmen kurtarılamadığını belirterek, “İntiharın sebebini bilmiyoruz Savcı birazdan gelecek” açıklamasında bulundu.

İntihar eden doktorun eşinin İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındığı öğrenildi. Hastaneye gelen Cumhuriyet Savcısı olayla ilgili inceleme başlattı. Hastane yönetimi ve tüm çalışanlar, büyük üzüntü yaşadı. Doktorun intihar sebebi araştırılıyor. Soruşturmasından sonra intihar sebebinin ortaya çıkabileceği belirtildi.

Konu ile ilgili bir açıklama yayınlayan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, ”Dr. Hasan Orhan Çetin, bugüne kadar çıkarılan KHK’lar ile ihraç edilen 2723 hekimden, on binlerce kamu emekçisinden yalnızca biridir’ ifadesine yer verirken açığa almalarla birlikte ortaya çıkan mağduriyetlere dikkat çekti.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nin konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle: 

Genç bir hekimin ölümüne neden olan OHAL bir an önce kaldırılmalıdır!

Geçtiğimiz Cuma günü açığa alınan, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda asistan hekim olan Dr. Hasan Orhan Çetin, 19.02.2017 tarihinde çalıştığı hastanenin 10. katından atlayarak yaşamına son vermiştir.

15 Temmuz darbe girişimini fırsata çeviren siyasi iktidar, OHAL ilanı ve sonrasında çıkardığı pek çok Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile parlamentoyu yok sayarak otoriter yönetim anlayışını toplumsal alanın tümüne dayatmaktadır.

Dr. Hasan Orhan Çetin, bugüne kadar çıkarılan KHK’lar ile ihraç edilen 2723 hekimden, on binlerce kamu emekçisinden yalnızca biridir. Bu kişiler, yasadışı bir örgüt ile somut bağlantılarını ortaya koyacak hukuki kanıtlar olmaksızın, bir şekilde suçlu ilan edilmişler, işleri ve tüm özlük hakları ellerinden alınmıştır. Geldiğimiz bu aşamada, genç bir hekim sadece işinden değil yaşamından da olmuştur. OHAL uygulamaları, haksız ve hukuksuz olarak ihraç edilen Dr. Hasan Orhan Çetin’in yaşamını yitirmesinin doğrudan sorumlusudur.

Türk Tabipleri Birliği, OHAL’e karşı, tüm antidemokratik uygulamalara olduğu gibi, başından beri açık ve net bit tutum sergilemiştir. Her türlü haksız ve hukuksuzluğun önünü açan, ülkemizdeki adalet duygusunu körelten, binlerce emekçiyi işsiz, okulları hocasız, hastaneleri doktorsuz bırakan ve artık can alır hale gelen OHAL bir an önce kaldırılmalı, haksız ve hukuksuz olarak ihraç edilen kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidirler.

Yaşamının ve mesleğinin baharında aramızdan ayrılan genç meslektaşımız Dr. Hasan Orhan Çetin’in ailesi, sevdikleri ve çalışma arkadaşları başta olmak üzere tıp camiasına baş sağlığı ve sabır dileriz. Sürecin takipçisi olacağımızı, OHAL’in bir an önce kaldırılması, haksız ve hukuksuz yere ihraç edilenlerin görevlerine dönmeleri ve adil yargılanma hakkı için verdiğimiz mücadeleyi güçlendireceğimizi kamuoyuna duyururuz.

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi

FETÖ İDDİASI İLE AÇIĞA ALINMIŞTI

Türk Sağlık Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, doktorun geçtiğimiz cuma günü FETÖ operasyonu kapsamında açığa alındığını belirterek, “Vatana ihanet eden cezasını çeksin. Ama kamuda artık herkes birbirinden şüphelenir hale geldi. Suçlululuğu kanıtlanmadan insanlara suçlu muamelesi yapılması doğru değildir. Bir insanın suçsuzluğu kanıtlanana kadar suçsuzdur. Bu insanların ailesi var çocuğu var çevresi var. Çok iyi irdelenmesi lazım” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla