35 yaşından sonra gebelik ihtimali azalırken çoğul gebelik riski artıyor

Kategori: Gebelik, Kısırlık / Tüp Bebek Print

Değişen yaşam koşulları ve kadınların çalışma hayatında daha aktif hale gelmesi doğum yaşlarının da ilerlemesine neden oluyor. Kariyerlerini ilerletmek için doğum planlarını erteleyen kadınları bazı olumsuzluklar bekliyor. 35 yaşından sonra her ay için gebelik şansının %10’lara düştüğünü belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeynep Yılmaz bu yaştan sonra çoğul gebelik riskinin de arttığını söyledi. Doğurganlık için en verimli yıllar 20’li yaşlar iken, artan yaşla birlikte üreme hızında belirgin bir azalma yaşanıyor. Ancak günümüzde kadınlar hayatlarını düzene koymak ve kariyer planlarını ertemelemek için doğum planlarını ileriki yaşlara erteliyor.

Bu da 30 yaşın üzerindeki  kadınlarda gebelik isteminde eski yıllara oranda büyük bir artış yaşanmasına neden oluyor. 20’li yaşlarda her ay için gebelik şansı yüzde 20-25 civarında iken, 35 yaşından sonra bu oranın yüzde 10’lara düştüğünü belirten Op. Dr. Yılmaz bu oranın 40 yaşından sonra ise yüzde 5’lere kadar indiğini söyledi.

İleri yaşta çocuk isteyenlere iyi haber! Yakında her yaşta gebelik mümkün olabilir

35 yaşından sonra daha belirgin olmak üzere, 30’lu yaşlardan sonra doğurganlık azalmaya başlar. Buradaki en belirgin neden yumurtalıklarda genetik olarak sağlıklı, kaliteli yumurta sayısının azalmasıdır. 40 yaşından sonra çocuk sahibi olmak isteyen her  5 kadından ancak 2’sinin gebe kalması mümkündür. Tüp bebek denemelerinde ise 40 yaş üstünde gebelik oranları gelişen teknolojilere rağmen maalesef çok artmamıştır.

35 yaşından sonra çoğul gebelik artıyor

Erkeklerin üreme yetenekleri kadınlara kıyasla daha uzun yıllar devam eder. Erkek üreme yeteneğindeki azalma 50’li yaşların sonrasını bulur. Ancak ileriki yaşlarda sperm bozuklukları doğacak bebeğin sağlığını etkileyebilir. 35 yaşın üzerinde olan ve gebelik planlayan anne adayları çoğul gebelikler konusunda dikkatli olmalı. Yaş arttıkça, yumurtalıklarınızda yumurta sayısının azalmasına bağlı olarak, vücudunuz yumurtlamanızı sağlayan hormonu daha fazla üretir, birden fazla yumurta üretilip atılabilir ve döllenme gerçekleşirse çoğul gebelikler meydana gelebilir.

Düzenli ilişkiye rağmen 6 ay geçtiyse doktara başvurun

Korunmayı kesen ve düzenli cinsel ilişkiye giren çiftlerin yüzde 85’inin bir yıl içinde gebe kalır. Düzenli cinsel ilişki bir siklus boyunca (2 adet  arası) her 2-3 günde bir ilişkiye girmektir. Bu döllenme için iyi bir şans yaratır. İlk yıl içinde gebe kalamayan çiftlerin yarısı takip eden yılda,  diğer bir yüzde 1’i de üçüncü yıl içinde gebe kalır. Yani, genel popülasyonda çiftlerin %7’si 3 yıl içinde gebelik elde edemezler. Artan yaşla birlikte gebelik oranları bu düşüşün IVF tedavilerinde de benzerlik gösterir. Eğer 35 yaşın üzerindeyseniz ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen 6 aydır gebelik elde edemiyorsanız fazla beklemeden jinekoloğunuzla görüşmeniz gerekir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla