Nuray Tarhan

Medikal Akademi Yayın Koordinatörü

hayatimiziyiliksaglik.com Genel Yayın Yönetmeni (Kasım 2016-Haziran 2017) Leo PR Medya Direktörü (Nisan 2015-Nisan 2016) Lobby İletişim Danışmanlığı Medya Grup Koordinatörü (May 2014-Şubat 2015) Türk Telekom Medya İlişkileri Müdürü (Kasım 2012-Şubat 2014) TTNET Medya İlişkileri Müdürü (Mart 2012-Kasım 2012) Capitol Ogilvy Medya Direktörü (Ekim 2010-Mart 2012) Global Tanıtım ve Halkla İlişkiler Medya Grup Direktörü (2008-2010) Vatan Gazetesi Ekonomi Müdür Yardımcısı (2005-2006) Sabah Gazetesi Ekonomi Editörü (2001-2004) Yeni Yüzyıl Ekonomi Muhabiri-Ekonomi Müdürü (1995-1999) Milliyet Ekonomi Muhabiri (1993-1995) Eğitim İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Yüksek lisans/1990-92 Marmara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksek Okulu/Gazetecilik ve Halkla İlişkiler/1984-88
 
 
 

3D yazıcıda basılan kaval kemiği, hastanın bacağını kesilmekten kurtardı

Yazan Nuray Tarhan

10 Eylül, 2017  |   Kategori: Güncel / Literatür, Ortopedi

Dünyada ilk kez 3D yazıcıda basılan kaval kemiği iskeleti, osteomiyelit nedeniyle bacağı kesilecek olan hastaya nakledildi. İskeletin çevresini hastanın bacaklarından aldıkları doku ve kan damarlarıyla kaplayan Avustralyalı doktorlar, 18 ay içerisinde iskeletin çevresinde kemik oluşmasını bekliyorlar. Dünyada ilk kez 3 boyutlu yazıcıda basılan kaval kemiğini Reuben Lichter’e naklederek, bacağı kesilmekten kurtarıldı. 2 hafta önce hastanın kendi bacaklarından alınan doku ve kan damarlarıyla kaplanan kaval kemiğinin vücuda başarıyla uyum sağladığı açıklandı. Doktorlar, nakledilen kaval kemiği iskeletinde gelecek 9 ayda yeni, sağlıklı kemik gelişimini gözlemlemeyi umut ediyorlar.

Kemik iliği iltihabı teşhisi konuldu

Lichter, bu yılın başında bacağında yoğun ağrılarla doktora gitti. Yapılan tahliller sonucu bakterilerin yol açtığı osteomiyelit yani kemik iliği iltihabı teşhisi konuldu. Doktorlar, kendisine bacağını kesmek yerine deneysel bir yöntem önerdiler, o da kabul etti. Lichter’in tam olarak iyileşmesi 18 ay sürecek ancak doktorlar bu sürenin sonunda yürüyeceğine olan inançlarını koruyorlar.

Baş cerrah Dr. Michael Wagels, The Age sitesine verdiği röportajda, “Kemiğin gelişmesini umduğumuz doku üzerinde çalışmamız gerekiyor” diyor. Bu yılın sonuna doğru bu yeni yöntemin testleri canlı koyunlar üzerinde  yapılacak. Wagels, bu testler tamamlanana kadar Lichter’in bacağı konusunda bir şey söylemek istemediklerini sözlerine ekliyor.

3D kaval kemiği Avustralya’daki Queensland Teknoloji Üniversitesi’nde modellenerek Singapur’da basıldı. Etrafında kemik gelişmesi beklenen biyolojik olarak çözülebilen iskeletin zamanla vücutta erimesi bekleniyor.

Milyonlarca insan kemik kaybı yüzünden sakat kalıyor

Bu operasyon, kaza veya enfeksiyon sonucu kemiklerini kaybeden hastalar için büyük umut vadediyor. Sadece ABD’de her 10 bin kişiden birini etkileyen osteomiyelit yüzünden yaklaşık 2 milyon kişinin organları kesilmek zorunda kalıyor.

Dünyada sivil savaş mağduru milyonlarca insan kemik kayıpları nedeniyle ömür boyu engelli olarak yaşamlarını sürdürmek zorunda kalıyor. 3D yazıcıda basılan protez veya parçalar dünya çapında yaygın olarak kullanılıyor ancak bu yöntem ilk kez gerçekleştirildi.
Kaynak: https://futurism.com/man-receives-worlds-first-3d-printed-tibia-replacement/

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla