AIDS, Hepatit ve Frengi, sadece cinsel yolla bulaşmaz!

Kategori: Cinsel Sağlık, Enfeksiyonlar Print

Bakteri ve virüslerden kaynaklanan HPV, siğil, uçuk, AİDS, Hepatit B, C, bel soğukluğu, frengi gibi hastalıklar sadece cinsel yolla bulaşmıyor. Bu hastalıkların bulaşma yolları nedir ve hangileri anneden bebeğe bulaşabilir? Bu konuda almamız gereken tedbirler nelerdir? Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Serhat Partalcı; virüs kaynaklı HPV, Siğil, Uçuk, AIDS, Hepatit B ve C ’ye bir doktorun cinsel yolla bulaşan hastalık teşhisi koyabileceğine, bunların kan ve ten temasından da geçebileceğine dikkat çekiyor. Cinsel hayatı olan herkesin, hastalıklardan korunma yöntemlerini bilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Virüs kaynaklı cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar

Hepatit (Sarılık) ve Siğil (HPV) virüslerinin çok hızlı bir şekilde bulaştığını, bazen cinsel temas olmasa bile, deri çatlaklarından, hasta birinin kullandığı tırnak makası, diş fırçası, jilet gibi hijyenik kullanım ürünlerinden, hamam, sauna gibi ıslak yüzeylerden ve tam steril edilememiş cerrahi, diş ve dövme aletlerinden, manikür pedikür işleminden rahatlıkla bulaşabilir. HIV (AIDS), ve frengi mikrobunun kanda da bulunduğundan cinsel ilişki dışında, kan yolu ile de bulaşabilen hastalıklardır. Bulaşmada kontrolsüz kan naklinin, steril olmayan şırınga ve iğnelerin, kesici ve delici aletlerin de rolü vardır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve teşhis yöntemleri

Cinsel yolla bulaşan bakteri kaynaklı hastalıklar

Rahim, yumurtalık ve tüplerin enfeksiyonlarını oluşturan bakteri kaynaklı hastalıklardan bel soğukluğu, frengi, klamidya kısırlık sebepleri arasındadır. Akıntı, ağrılı ve sık idrar çıkma, kasık içindeki organlarda ya da karında ağrı, vajinal bölgede yanma ve batma hissi, kadının dış genital bölgesinde kızarıklık ve kaşıntı, eklem ağrısı, boğaz ağrısı görülebilir. Bu belirtileri yaşayan kişilerin gerekli testler için doktora başvurmasının erken teşhis için önemlidir. Parazit kaynaklı olan kan emerek yaşamını sürdüren kasık ve kıl bitinin cinsel temas ile bulaşabileceği gibi başkasının kullandığı tuvaletten, iç çamaşırından, yatak örtüsünden geçebilir. Özel ilaç ve şampuanlarla tedavi edilebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların hangileri anneden bebeğine bulaşabiliyor?

HIV enfeksiyonu, hepatit B, sifiliz (frengi), gonore (bel soğukluğu), herpes (uçuk) ve klamidya adı verilen hastalıklar gebelik süresince veya doğum sırasında anneden bebeğine bulaşabiliyor.

Frengi nedir? Sifiliz hastalığı nasıl bulaşır? Belirtileri ve tedavisi

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı alınacak önlemler

Tek eşli yada partnerli bir yaşam tercih edilmeli, yeni birlikteliklerde karşı tarafın bu konuda sorgulanması, yeni cinsel ilişkide ise prezervatif kullanılması önerilir. Ancak bu tek başına tam bir koruma sağlamayabilir. Hastalık bulaşan kişilerin cinsel ilişkide bulunduğu kişileri uyarması, hem kendisinin hemde karşı tarafın tedavisini sağlamalıdır. Evlerde ise diğer bireylerin aşılanarak korunmasını, hastalık taşıyan kişilerin hijyenik ürünlerini (Makas, jilet, diş temizliği aletleri) atmasını veya her kullanımdan sonra dezenfekte etmesi gerekir. Bu ürünlerin küçük çocukların ulaşabileceği yerlerde, banyoda saklanmaması, kilitli bir yerde tutulması gerekir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla