Aile hekimleri başvururlarsa geçmişe yönelik primlerini geri alabilecek

Kategori: Aile Hekimliği, Hukuk / Mevzuat Print
Bu haber hekimlere ve sağlık profesyonellerine yönelik hazırlanmıştır ve haberi okuyabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir.


Hemen Üye Ol

ailehekimliği2010-2015 yılları arasında geriye dönük prim alacakları olan aile hekimleri talepte bulunmaları halinde bugüne kadar ödemiş oldukları primlerin yarısını iade olarak alabilecek. 2010 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan bir tebliğ ile kamu kurum ve kuruluşlarındaki doktorların zorunlu mali sorumluluk sigorta primlerinin yarısı kurum tarafından ödenirken, aile hekimleri bu kapsamın dışında bırakılmıştı. Sağlık-Sen’in açtığı dava sonucu Danıştay 15. Dairesi, aile hekimlerinin de kamudaki diğer hekimler gibi primlerinin yarısının devletçe karşılanması gerektiği gerekçesiyle söz konusu tebliğin 3. maddesinin 3. fıkrasında yer alan ‘sözleşmeli aile hekimlerinin sigorta primlerinin tamamı’ ibaresinin iptaline karar verdi. Karar sonrasında 2015 yılı itibariyle primlerinin yarısının devlet tarafından ödenmesi sağlandı.

Aile hekimleri tarafından şimdiye kadar ödenen primlerin hekimler tarafından dava açılmadan yarısının kurum tarafından geri ödenmesi için sendikamızın yaptığı girişimler sonuç verdi. En kısa sürede yayınlanması beklenen tebliğde yer alacak düzenleme ile aile hekimlerinden geriye dönük alacakları olanların verilen süre içerisinde talepte bulunmaları halinde bugüne kadar ödemiş oldukları primlerin yarısı kendilerine iade edilecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, tebliğin yayınlanmasından sonra aile hekimlerinin geçmişe dönük ödediği primlerin yarısının kurum tarafından ödenmesine ilişkin görüşmeler yaptıklarını söyledi. Görüşmelerin olumsuz sonuçlanması halinde aile hekimlerinin bireysel davalarla bu primleri geri alabileceğini geçmişte ifade ettiklerini kaydeden Karaer, yargı yoluna gerek kalmadan konunun çözüme kavuşmasını memnuniyetle karşıladıklarını sözlerine ekledi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla