Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nde neler değişti

Kategori: Aile Hekimliği, Sağlık Gündemi Print

Aile-HekimiAile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği, 16.04.2015 (bugün) tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu yönetmelikte yapılan değişiklikler, yenilikler aşağıda sunulmuştur.

Yönetmelikte yapılan düzenlemeye göre, yeni açılan ve Halk Sağlığı Müdürlüğünce bina gösterilemeyen aile sağlığı merkezlerinin oluşturulması için aile hekimlerine açıldıkları tarihten itibaren ilk 10 ay boyunca tam cari gider ödenecektir. Ayrıca Bakanlığımız taşınmazlarının aile hekimlerine kiraya verilmesi konusunda farklılıkları ve eşitsizlikleri gidermek için kiralamaya ilişkin bir hüküm de Yönetmeliğe eklenmiştir.

Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının sözleşme dönemleri 2 yıl olarak düzenlenmiştir. Ayrıca sözleşme dönemi sona ermeden ek yerleştirme ile başka bir aile hekimliğine yerleşen aile hekimleri yeni sözleşme imzalanmadan mevcut sözleşmelerine göre görevlerini sürdüreceklerdir.

Aile hekimine kayıtlı kişiler arasına yer alan özellikli nüfusun (gebe, çocuk vb.)  ödenecek ücrete esas 4 bin kişi içerisinde öncelikli olarak yer alması için düzenleme yapılmıştır.  Böylelikle özellikli nüfusa hizmet veren aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarına hakkaniyetli bir ödeme yapılması sağlanmıştır.

 Tek birimli aile sağlığı merkezlerinde görev yapan aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının 7 güne kadar olan yıllık izinlerinde ücret kesintisi yapılmayacaktır. Ayrıca bir yılda 30 güne kadar Bakanlık veya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından eğitimlerde görevlendirilen aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına ödemeleri de tam olarak  yapılacaktır.

Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına daha önce TL üzerinden yapılan ödemeler yerine, 4/B’li personelin tavan ücretlerinin belli oranlarda hesaplanarak ödenmesi yöntemi olan  oran metodu getirilmiştir. Gezici sağlık hizmeti giderlerinde ise daha önce kişi başına yapılan ödeme yerine kilometre ve hizmet verilen kişi sayısına göre ödeme yapılması şeklinde değiştirilmiştir.

Aile Hekimleri sözleşmelerin feshine ilişkin ihtar puanları, hizmet gerekleri ve yetkili mercilerce sözleşmenin feshinde zamanaşımı konusunda tereddüte neden olan hükümler  yeniden düzenlenmiştir.

Yönetmeliğe Sözleşmeli Aile Hekimliği uzmanlık eğitimindeki ödemelere ilişkin usul ve esaslar eklenmiştir. Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının izin süreleri yeniden düzenlenerek iyileştirmeler sağlanmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla