Aile Sağlığı Merkezlerinin (ASM) değişen yapısı ve verdiği hizmetler

Yazan Assoc. Prof .Dr. Yildirim Bayezit DELDAL
17 Mayıs 2015   |    30 Aralık 2023    |   Kategori: Aile Hekimliği, Üye Yazıları Print

Eski adıyla Sağlık Ocakları Türkiye genelinde 13.11.2010 itibariyle 81 ilde Aile hekimliği uygulamasına geçilmiştir. Bunun nedeni; Mevcut sistemin çürüyen yapısı yerine yeni modern bir model oluşturmak “sağlıkta dönüşüm” programı uygulamaya koyulmuştur. Doktorların iş yükünü hafifletmek, hastalara daha iyi ve kaliteli hizmet sunmak, kolay ulaşılabilirlik hedeflenmiştir. Aile Sağlığı Merkezi, Her aileye bir aile hekimi ve hemşiresi belirlenerek sağlıkta dönüşüm programı belirli bir yapıya sokulmuştur.

Aile Sağlığı Merkezlerinin değişen yapısı

 • Bekleme Yok; Kuyrukta sıra bekleme dönemi sona ermiştir. Bilgisayar sistemi ile doktor, hasta takibine geçmiş olup belirli bir sıra, disiplin oluşturulmuştur.
 • Sınıflama; ASM hizmet yapısı değiştirilerek sınıflara ayrılmıştır (A,B,C,D,E ve Sınıfsız)
 • Randevu sistemi; Devlet, ASM’den kısmen elini çekmiştir.  ASM randevu sistemine geçirilmiş (Direkt randevu)
 • Giderler; Her türlü kira, sarf malzeme, içyapı gideri, stopaj giderleri ile muhasebe, bilgisayar program gideri, görevli personel ücreti ve sigorta giderleri (Hemşire hariç) ASM’lerinde görev yapan Doktorlar tarafından karşılanacaktır.

asm-aile

 • Gelirler; ASM görev yapan her doktor sabit bir ücret (5.000 tl )  ve Devletin hizmet sınıflarına göre verdiği yardım ücreti bulunmaktadır. Bu ek ücret her doktor için,  sınıfı ve hasta yoğunluğu(sayısı) göre değişiklik göstermektedir.
 • Cezai işlemler; Yeni doğan aşı ve gebe izlemede kontrol kaçması yaşanırsa Doktorların maaşından 600tl, hemşire maaşından 300 tl cezai işlem yapılmaktadır.

SON DEĞİŞİKLİKLER-2015
.Yeni planlanan son gelişmeye göre ASM’ler Hafta sonları nöbet sistemine geçeceklerdir. Hafta sonu nöbetlerin İlk etapta 12 saat sonrasında 24 saate çıkarılması planlanmıştır. Projeye göre hafta içi akşam 16.00’dan sonra nöbet sistemi getirilerek akşam 20.00 kadar halka hizmet edilmesi plan dâhilindedir. Nöbete kalan doktorlar ek ücret alacaklardır.

Aile Sağlığı Merkezlerinde Amaçlanan hedef; Şeffaflık, İyi yaklaşım, Farkındalıklar, Yüksek kaliteli hizmet = Hasta Memnuniyeti ve Kolay Erişilebilirlik.

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNİN GENİŞLETİLMİŞ OLARAK VERDİĞİ HİZMETLER;

 1. Hasta muayenesi
 2. Anne Sütü Hakkında Bilgilendirme
 3. Hasta Sevk İşlemleri
 4. Tek Hekim Sağlık Raporu Verilmesi
 5. Enjeksiyon-Pansuman
 6. Çeşitli Laboratuar Tetkikleri
 7. Acil Sağlık Hizmetleri
 8. Gebe – Lohusa – Sağlam – Çocuk Takipleri
 9. Aşılama Hizmetleri
 10. Aile Planlaması
 11. Küçük Cerrahi Müdahaleler
 12. Hasta Hakları Başvurularını Değerlendirme
 13. Organ Bağış bilgisi
ASM LABORATUAR HİZMETLERİ
Aile Sağlığı Merkezlerinde;Biyokimya
Hematoloji
Eliza-Hormon ve idrar tetkikleri yapılmaktadır.
Tahliller; Kan numuneleri İSTANBUL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Laboratuarlarına gönderilmekte ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra internet üzerinden Laboratuar Sonuçları görülebilmektedir.
ASM ANA ÇOCUK SAĞLIĞI HİZMETLERİ
1.Hap, Kondom dağıtımı
2.Güvenli Cinsel İlişki Danışmanlığı
3.Emzirme Danışmanlığı
4.Beslenme Danışmanlığı
5.Aşı Hizmetleri
6.Persantil takibi (boy ve kilo )
7.Gebelik Danışmanlığı ve beslenme
8.Doğum Öncesi ve Sonrası Danışmanlık
9.Lohusa Bakım ve İzlem hizmetleri verilmektedir.
ASM RAPOR HİZMETLERİ
Evlilik raporuEhliyet raporu
İstirahat raporu
İş göremezlik raporu
İşe giriş raporu

SONUÇ OLARAK;
Bu araştırma, İstanbul Bahçelievler’de bulunan (ASM) görev yapan doktorlar ile röportaj yapılmış ve literatür taranarak çeşitli bilgilere ulaşılmıştır.

1. Hasta acısından bakıldığında; tam bir devrim niteliğinde olan bu yeni sistem ile ASM’ler hasta odaklı, kaliteli ve verdiği hizmet çeşidi olarak tatmin edici bir yapıya kavuşmuştur. Planlana son değişiklik ile halkın daha fazla ASM’lerinden yararlanmaları amaçlanmıştır.

2. Doktor ve çalışan açısından bakılırsa; Belirli bir düzen ve sisteme oturan yapıda çalışma yoğunluğu azalmış, ücretler iyileştirilmiş, cezai yaptırımlar getirilmiş, yapısal giderlerin tamamı doktorların üzerine devredilmiş olup hasta sayısına göre bu giderler devlet tarafından desteklenmiştir. Bu durum doktorlar acısından olumlu olarak değerlendirilmiştir.

KAYNAKÇA: Yıldırım Bayezit DELDAL   9.Uluslararası Sağlıkta  Kalite, Akreditasyon ve Hasta güvenliği Kongresi Bildirimli sunum , Antalya/Belek .16.05.2015

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Nimet kiskac
Nimet kiskac
8 ay önce

Aile hekimin yani sira sizede muayene icin gelebilyormuyuz . Ilac raporunu yenileyebiliyormuyuz

Erdal Küçük
Erdal Küçük
2 yıl önce

Asm de serum takılır mı?

İnci
İnci
4 ay önce

Asm koşullarına ve hastanın aciliyetine bağlı. (acil hipotansif olmuştur elbet) Acil ekipmanı ortam hijyeni ve sedye sayısına göre değişir. En sağlıklısı acil servislerde takılmasıdır. Her ilaç özeldir ve her türlü reaksiyona karşı tedbir için acil servis hizmetleri daha sağlıklı

ÖMER FARUK
ÖMER FARUK
2 yıl önce

HASTA AÇISINDAN BAKILDIĞINDA DEVRİM NİTELİĞİNDE İMİŞ. VAY VAY VAY. ESKİYLE ARADAKİ DEVRİMİ ANLAYAN VAR MI ACABA ?

Araç çubuğuna atla