Alcon Türkiye’de Görev Değişimi ve Avrupa Bölgesi’ne Atama

9 Ağustos 2021  |  Kategori: Sektör Print

Alcon Türkiye’nin Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörü Dr. Ege Bay DACH Bölgesi Cerrahi İş Birimi Direktörü olarak atandı. Dr. Ege Bay 1 Ağustos’ta başladığı yeni görevinde Alcon’un en önemli pazarları arasında yer alan Almanya, Avusturya ve İsviçre’den sorumlu olacak. Alcon Türkiye Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörlüğü görevini ise Umut Meriç devraldı.

Göz sağlığı alanının lider firmalarından Alcon Türkiye’den Avrupa’ya önemli bir terfi gerçekleştirildi. Uzun yıllardır Alcon’da farklı görevlerde yer alan ve en son Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörü olarak görev yapan Dr. Ege Bay DACH (Almanya, Avusturya, İsviçre) Bölgesi Cerrahi İş Birimi Bölge Direktörü olarak atandı. Dr. Ege Bay, yeni görevine Almanya’dan devam edecek.

Dr. Ege Bay kimdir?

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ilaç sektöründeki kariyerine 2002 yılında Novartis’te başlayan Dr. Ege Bay, aynı firmada 8 yıl boyunca Oftalmoloji Bölümü’nde satış ve pazarlama alanlarından sorumlu olarak çalıştı. Novartis Kurumsal İlişkiler Müdürü olarak görev yapan Dr. Ege Bay, İlaç İş Birimi Direktörü olarak 2011 yılında Alcon Türkiye’ye katıldı.

Yaptığı başarılı çalışmalarla 2016 yılında Alcon Türkiye Cerrahi İş Birimi Direktörlüğü’ne terfi eden Dr. Ege Bay, 2019 yılında Alcon Türkiye Genel Müdürü olarak Novartis’ten ayrılma süreci ve geçiş projeleri gibi kritik süreç ve organizasyonel yapılanmaya başarıyla liderlik etti. Dr. Ege Bay, son olarak Alcon Türkiye’de Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörlüğü görevlerini bir arada yürütmekteydi.

Alcon Türkiye’nin Ülke Müdürü Umut Meriç oldu

Umut Meriç 14 Temmuz itibarıyla Alcon Türkiye Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörü olarak atandı. İlaç sektöründe Pfizer, Schering-Plough, MSD, GSK, Chiesi gibi global firmalarda yöneticilik görevlerini başarıyla yürüten Umut Meriç, yeni dönemde Alcon Türkiye Ülke Müdürlüğü görevinin yanı sıra Cerrahi İş Birimine de liderlik edecek.

Umut Meriç kimdir?

Umut Meriç, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Avusturalya, New South Wales Üniversitesi Teknoloji Yönetimi’nde yüksek lisansını tamamladı. 2004 yılında iş hayatına Pfizer’de Ürün Müdürü olarak başlayan Meriç, 2007–2010 yılları arasında Schering-Plough’da alerji ürünlerinden sorumlu Ürün Müdürü ve sonrasında da 2010–2013 yılları arasında MSD’de sırasıyla Takım Lideri, Marka ve Müşteri Yöneticisi, Franchise Müdürü olarak görevine devam etti.

2013-2015 yılları arasında GSK’da Üroloji ve Merkezi Sinir Sistemi İş Birim Müdürü olarak çalışmasının ardından, 2015 yılında Primary Care İş Bölüm Direktörü olarak Chiesi Türkiye ailesine katıldı. 2018 yılından bu yana Chiesi İlaç Türkiye Genel Müdürlüğü görevini başarıyla yürüten Umut Meriç, 14 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla Alcon Türkiye Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörü olarak görev yapacak.

Alcon Hakkında: Alcon, insanların daha iyi görmelerine yardımcı olan global bir göz sağlığı şirketidir. Yetmiş yılı aşkın bir miras ile göz sağlığında dünya lideri olarak, görmeyi iyileştirmek ve insanların hayatlarını güzelleştirmek için en geniş ürün portföyünü sunmaktadır. Cerrahi ve Vision Care alanındaki ürünleri ile, her yıl 140’ı aşkın ülkede katarakt, glokom, retina hastalıkları ve refraktif kusurlar gibi rahatsızlıkları yaşayan 260 milyondan fazla kişinin yaşamına dokunmaktadır. 23 binden fazla çalışanı, yenilikçi ürünleri, göz sağlığı profesyonelleri ile iş birliği ve kaliteli göz sağlığı hizmetlerine erişimi ilerleten programları ile yaşam kalitesini artıran çalışmalar yapmaktadır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla