Amgen Türkiye ‘IamGenius’ ile gençlerin biyoteknolojideki yaratıcı fikirlerini ödüllendirdi

15 Haziran 2023   |    24 Haziran 2023    |   Kategori: Sektör Print

Amgen Türkiye’nin lisans öğrencilerinin yaratıcı fikirlerini ödüllendirdiği IamGenius Biyoteknolojik Fikirler Yarışması’nda kazananlar belli oldu. Üçüncü kez düzenlenen yarışmada bu yıl gençlerin, “Sağlığın Geleceği: Biyoteknoloji” teması ile geliştirdikleri fikirleri değerlendirildi. 100’den fazla öğrencinin başvuruda bulunduğu yarışmada; Ege Üniversitesi’nden Ayça Çetinkaya birinci, Marmara Üniversitesi’nden Özge Karaçay ikinci ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Hande Dallı üçüncü oldu. Gebze Teknik Üniversitesi’nden Atacan Tekin ise Jüri Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Amgen Türkiye, gençleri bilimsel düşünmeye teşvik etmeye ve bu alandaki yaratıcı fikirlerini ödüllendirmeye devam ediyor. Amgen’in gelecek nesillere daha fazla bilim insanı kazandırmak amacıyla sürdürdüğü çalışmalardan biri olan IamGenius Biyoteknolojik Fikirler Yarışması bu yıl üçüncü kez gerçekleştirildi. Fen Bilimlerine ilgisi ve yaratıcı fikirleri olan lisans öğrencilerinin katılabildiği yarışma, “Sağlığın Geleceği: Biyoteknoloji” teması ile düzenlendi.

Yarışmada bu yıl; Ege Üniversitesi’nden Ayça Çetinkaya birinci, Marmara Üniversitesi’nden Özge Karaçay ikinci ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Hande Dallı üçüncü oldu. Gebze Teknik Üniversitesi’nden Atacan Tekin ise Jüri Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı. Kazanan öğrenciler Amgen Türkiye’de staj ve Amgen Vakfı ile eğitim seminerlerine katılım imkanı ile ödüllendiriliyor.

Amgen Biyoteknoloji Deneyimi Programı ile Türkiye’de bir yılda 500’den fazla öğrenci bilimle buluşacak

Geleceğe daha fazla bilim insanı kazandırmak istiyoruz

Amgen Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman, ilk iki yılda yaklaşık 400 öğrencinin katıldığı ve yaklaşık 3 milyon kişiye ulaşıldığı IamGenius yarışmasına bu yıl da yüzlerce başvurunun geldiğini vurguladı. Berkman, “Bir bilim şirketi olarak, bilime olan tutkumuzu yaymak, bilimin olağanüstü boyutlarını göstermek bizler için çok önemli. Türkiye’nin dört bir yanında, bilime meraklı olan ama fikirlerine güvenmeyen birçok gencimiz var.

Amgen olarak bu gençlere ulaşmayı, onları motive etmeyi, öne çıkmalarını sağlamayı en önemli görevlerimizden biri olarak görüyoruz. IamGenius bize gösteriyor ki gençlerimiz bilimi seviyor ve yaratıcı fikirlerini duyurmak istiyor. Yarışmamızda her yıl pek çok ilham veren fikirle karşılaşıyoruz. Amgen olarak geleceğe daha fazla bilim insanı kazandırmak için çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz” diye konuştu.

Gençlerin yaratıcı fikirleri; İzmir Bakırçay Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Biyomedikal Teknolojiler Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kadir Gök, Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü Fonksiyonel Kanser Genomiks Grubu Araştırma Grubu Lideri Doç. Dr. Şerif Şentürk, Kalkınma Atölyesi Eğitim Uzmanı Dr. Elif Adıbelli Şahin, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mustafa Arıcı, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mehmet Pamir Atagündüz, Acıbadem Maslak Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mustafa Çetiner, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mahmut Gümüş, Memorial Antalya Hastanesi Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan ve TC Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Meltem Türkmen’in yanı sıra Amgen Türkiye Yönetim Ekibinden Genel Tedaviler İş Birim Direktörü Uğraş Güngör ve Onkoloji-Hematoloji İş Birim Direktörü Selim Özyılmaz’ın yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi.

Amgen Türkiye ve Gensenta, genç yetenekleri Amgeneration ile geleceğe hazırlıyor

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla