Anne olmak için daha ne kadar süreniz kaldı

Kategori: Gebelik, Kısırlık / Tüp Bebek Print

gebelikte_tansiyonSon yıllarda anne adaylarına uygulanan kanda yapılan basit bir hormon testi ile kadının biyolojik saatinin ne hızla işlediği ve menopoz yaşı tahmin edilebiliyor. Özellikle anne adaylarının kariyer planlamaları nedeniyle çocuk yapmayı daha ne kadar erteleyebilecekleri AMH (Anti-Müllerian Hormon) testi ile ortaya çıkıyor.

AMH testi, özellikle kadınların zorlaşan hayat şartları ve kariyer endişesiyle geç yaşlara ertelediği doğum sürecini daha ne kadar erteleyebileceğini gösteriyor. Aile planlamasında devrim yaratacak bu gelişme ile kadınların ne zaman menopoza gireceği ve doğum yapmayı erteleyebilecekleri zaman aralığı konusunda fikir sahibi olunuyor. Bu test ile anne adayının yaşına ve AMH değerine bakarak çocuk sahibi olabilmelerinde daha ne kadar sürelerinin kaldığı yaklaşık olarak öğreniliyor. Böylelikle anne olmayı ertelemek isteyen kadınlar bu test sonucuna bakarak anne olmayı planlayabiliyor.

Anne sütüyle beslenen bebekler daha zeki

AMH ile IVF sonrası canlı doğum tahmini yapılabiliyor

AMH düzeylerinin IVF’de yumurta durumu hakkında bilgi vermesi açısından önemini vurgulayan Elab Laboratuvarı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aytaç  Keskineğe; “AMH seviyesinin tespitiyle tüp bebek uygulamalarında gebelik şansı artıyor”dedi.

Menopoz yaşınızı ahm ile ölçün

Dünya genelinde menopoz yaşı 45-54, Türkiye’de ise 47-49 yaş aralığında görülüyor. Menopozda; östrojen üretimin durduğunu söyleyen Dr. Keskinege; “AMH seviyesiyle birlikte diğer üreme hormonları birlikte değerlendirilerek geç anne olmak isteyenler için menopoz yaşını belirlemek mümkün olmaktadır. Yaşa ek olarak sigara, vücut kütle indeksi ve ırkında menopozda önemli olduğu gibi menopoz hesabında AMH ile birlikte bunlara da bakılması gerektiği bilinmektedir.

Gebelik diyabeti anne ve bebeğe zarar verir mi?

Menopozda  kalan follikül sayısı 1000-50 kadardır. Yapılan çalışmalar AMH düzeylerinin premenopozal dönemde oldukça düşük olduğunu veya son menstrüel periyottan 5 yıl önce tespit edilemez seviyede bulunduğunu göstermektedir. 20’li yaşlardan itibaren bakılan hormon seviyeleri belli bir sınır değerinin altındaysa erken menopozu, üstündeyse 50 yaş sonrasına kalan menopozu gösterir” dedi. Over kanserinde AMH testinin yüksek olduğuna dikkati çeken Dr. Keskinege “Cerrahiden birkaç hafta sonra normal düzeylere iner. Yüksek AMH düzeyleri ısrarlı  tümör varlığını göstermektedir. Cerrahi sonrası ilk 5 yıl 6 ayda bir AMH ölçümü yapılmalıdır.”dedi.

Amh testi ne zaman ve nasıl yapılır ?

AMH kadının mens döneminden etkilenmediği için adet dönemine göre farklı zamanlarda değişik sonuçlar göstermemektedir. Yani adetin kaçıncı günü tahlil yapılırsa yapılsın benzer değerler elde ediliyor., Bu nedenle diğer yumurtalık yatağı tahlilleri gibi adetin 3. günü bakılması şart koşulmuyor. Adet kanaması olan veya olmayan her dönemde tahlil aç veya tok karnına yapılabiliyor. AMH değeri ölçümü diğer kan tahlilleri ile aynı şekilde koldaki damarlardan alınan kan ile kısa süre içerisinde uygulanıyor.

Anne olmak isteyen kalp hastaları gebelikte nelere dikkat etmeli?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla