Anti-PD-L1 ile mesane kanseri tedavisinde yeni bir dönem başlayacak

Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Onkoloji Print

ilaç incelemeMesane kanserinin tedavisi için geliştirilen Anti-PD-L1 grubundaki yeni bir ilacın yakın zaman içinde ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) onay için sunulacağı açıklandı. Faz II çalışmaları tamamlanan yeni araştırma ürünü ilaç Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin 2016 Yılı Genitoüriner Kanserler Sempozyumu’nda (ASCO GU) değerlendirmeye sunuldu. Roche İlaç tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, mesane kanseri tedavisinde devrim yaratan yeni ilacın yakın zaman içinde onay FDA’ya sunulacağı belirtildi.

Son yıllarda giderek daha çok kişide görülmesiyle dikkat çeken mesane kanseri en riskli hastalıklar grubunda yer alıyor. Tedavi seçeneklerinin sınırlı olması nedeniyle her yıl yaklaşık 145 bin kişinin ölümüne neden olan metastatik mesane kanseri için yeni gelişmeler umut verici haberleri de beraberinde getirdi.

2012 yılında tanı konan 430 bin yeni vaka ile dünyadaki en yaygın kanser hastalıkları arasında dokuzuncu sırada bulunan mesane kanseri tedavisi için geri sayım başladı.Erkeklerde kadınlara göre 3 kat daha fazla görülen mesane kanserinin son 30 yıldır tedavisine yönelik etkin bir sonuç geliştirilemediği biliniyordu. Az gelişmiş ülkelerde yine 3 kat daha yaygın görülen mesane kanserinin tedavisi için bugün yeni bir tedavi seçeneği olabileceği belirtiliyor.

Roche mesane kanseri tedavisinde devrim yaratan yeni ilacını global sağlık otoritesi olarak bilinen ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) yakında sunmaya hazırlanıyor.
Roche Sağlık Direktörü ve Global Ürün Geliştirme Başkanı Dr. Sandra Horning kişinin kendi bağışıklık sisteminin kanserle savaşmasına yardımcı yenilikçi tedavi seçenekleri sunma çabalarına her zamankinden daha fazla yatırım yaptığına dikkat çekti.

FDA bu ilaca mesane kanseri için ‘çığır açıcı tedavi’ dedi

Horning “Roche’un ilacına yanıt veren ilerlemiş mesane kanseri hastalarının çoğu uzun takip döneminde yanıtları koruması cesaret verici bir gelişme. Söz konusu tedaviyi uygulayan hekimlere ve hastalarına en kısa sürede sunma umuduyla bu sonuçları AB, FDA ve diğer sağlık makamlarıyla paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Mesane kanseri tedavisinde Anti-PD-L1

Lokal ileri veya metastatik ürotelyal karsinom hastalarında Roche’un henüz araştırma aşamasında olan kanser immünoterapisi ilacının merkezi faz 2 çalışmasının güncellenmiş sonuçlarını açıklandı. Önceden tedavi görmüş popülasyonda medyan genel sağkalım (mGSK) PD-L1 ekspresyonu düzeyleri daha yüksek olan kişilerde 11.4 ay [%95 GA : 9.0, TE] ve genel çalışma popülasyonunda 7.9 ay [%95 GA: 6.6, 9.3] olarak saptandı. Çalışma ayrıca Anti-PD-L1 yanıt veren kişilerin (olguların %84’ünün (n=38/45) 11.7 aylık daha uzun medyan takip ile değerlendirildiğinde PD-L1 ekspresyonundan bağımsız olarak yanıt vermeye devam ettiğini gösterdi.

Kanser tedavisinde Anti-PD–1 sınıfı Pembrolizumab Avrupa’da onaylandı

Medyan yanıt süresine henüz ulaşılmadı. Anti-PD-L1 iyi tolere edilmiştir ve advers olaylar, önceki güncellemelerde görülenlerle tutarlı bulundu.. Bu veriler, Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin 2016 Yılı Genitoüriner Kanserler Sempozyumu’nda (ASCO GU) sunuldu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla