Arsenik tedavisi iki zor kanser türünde etkili

Kategori: Onkoloji Print

Georgetown Lombardi Kapsamlı Kanser Merkezi araştırmacıları, löseminin bir türünde FDA tarafından onaylanmış arsenik bazlı bir tedavinin, tedavisi zor bir başka kanser türü olan Ewing Sarkoması’nda (ES) yararlı olabileceğini keşfetti. Hayvan modellerinde yapılan çalışma, yüksek düzeyde malignant pediatrik beyin kanseri olan medulloblastomun tedavisinde de arsenik kullanımının yararlı olabileceğini ortaya koydu.

Çalışmanın sonuçları geçtiğimiz ay Journal of Clinical Investigation’da yayımlandı. Araştırmacılar, yıllar süren bu çalışmada, inceledikleri tümörlerde, hedgehog/GL11 adı verilen bir yolak keşfetti. İlerleyen zamanlarda ise, arsenik trioksit (Trisenox®) tedavisinin ES ve medulloblastomda bu yolağı tamamen kapattığını gördü. Çalışmanın baş araştırmacısı Doç. Dr. Aykut Üren, bu yolağın kolon, pankreas ve bazal hücreli cilt kanseri ve başka kanser türlerinde de mevcut olduğunu; FDA tarafından onaylanmış bu ilacın başka kanser türlerinde de test edilebileceğini belirtti.

Dr. Üren, araştırmacıların kanserin gelişmesinde çok büyük bir rolü olan hedgehodg/GL1 yolağı için etkili bir inhibitör geliştirmek üzere kolları sıvadığını da ekledi. Hedgehog embriyonun gelişmesinde hücre bölünmesini kontrol eder. Fakat yolak açıldığında ve erişkin hücrelerde kontrol altına alınamadığında, kanser meydana gelir. Bu nedenle, günümüzde bu yolağı inhibe edecek yeni ilaçların araştırıldığı birçok klinik çalışma mevcuttur.

Dr. Üren, test ettikleri ilacın çekirdek içerisindeki yolağı inhibe ettiğini, bu nedenle bu yolağın aktif olduğu kanser türlerinde etkili olabileceğini belirterek şunları söyledi: “Mevcut çalışmaların çoğunda membranda etkili ilaçlar araştırılıyor. Ewing sarkomu ve kolon kanseri ise incelenmiyor. Hedgehog inhibitörleri ile tedavi edilen medulloblastom hastaları da membran düzeyinde tedaviye direnç geliştiriyor. Bu nedenle, klinik çalışmalar mevcut hedgehog inhibitör tedavisinden yarar göremeyen hastalar için de alternatif tedavileri araştırmalıdır”.

Arsenik trioksit, daha önce standart tedaviye yanıt vermeyen akut promiyelosistik lösemi (APL) hastalarında ikinci basamak tedavi olarak onaylanmıştı. Arsenik tiroksit, arsenik bileşiklerinden elde edilir. Yüksek dozda kullanılan arseniğin karsinojenik olduğu bilinmektedir. Düşük dozlarda ise bazı hastalarda tedavi amaçlı kullanılabiliyor. Dr. Üren, 17. yüzyıldan itibaren, arseniğin kronik miyelojenöz lösemi (CML) başta olmak üzere, löseminin tedavisinde ilk seçenek olduğunu belirtiyor. Dr. Üren, aynı zamanda Hollanda’da yapılan bir çalışmada içme suyundaki düşük miktarda arsenik konsantrasyonunun kanser insidansını artırmadığını, melanom dışı cilt kanseri insidansını düşürdüğünü bulduklarını dile getiriyor.

Dr. Üren, kemoterapide olduğu gibi arseniğin yüksek dozlarının toksik olabilirken, düşük dozlarının kanser tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyor. 2009 yılında Dr. Üren ve ekibi, hedgehog/GL11 yolağının ES’de aktive olduğunu keşfetmişti. Bu ekip, ES’de arsenik trioksit ile yolağı inhibe eden ve aynı zamanda medulloblastomda arseniğin etkinliğini gösteren ilk araştırma ekibi unvanını taşıyor. Çalışma  National Institutes of Health, the Children’s Cancer Foundation of Baltimore ve Accelerate Brain Cancer Cure tarafından finanse edildi.

KAYNAK: Elspeth M. Beauchamp, Lymor Ringer, Gülay Bulut, Kamal P. Sajwan, Michael D. Hall, Yi-Chien Lee, Daniel Peaceman, Metin Özdemirli, Olga Rodriguez, Tobey J. Macdonald, Chris Albanese, Jeffrey A. Toretsky, Aykut Üren. Arsenic trioxide inhibits human cancer cell growth and tumor development in mice by blocking Hedgehog/GLI pathway. Journal of Clinical Investigation, 2010; DOI: 10.1172/JCI42874

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla