Semih Korkut: Acil sağlık hizmetlerinde Dünyaya örnek bir sistem oluşturduk

Yazan Hatice Pala Kaya
Kategori: Sağlık Gündemi Print

Türkiye’de 5 binin üzerinde ambulans ve 2 bin 700 dolayında 112 istasyonu bulunduğunu söyleyen Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Semih Korkut, Dünyanın örnek alabileceği bir acil servis hizmeti sunduklarını belirtti. Bu kapsamlı altyapıya ek olarak olağanüstü durumlarda kullanılan 17 helikopter ve 4 uçakla da hizmet verildiğini dile getiren Semih Korkut, 22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri Günü nedeniyle Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 112 İstasyonunda görev yapan sağlık personelini ziyaret etti. Türkiye’de acil sağlık hizmetinde son dönemde ciddi gelişme yaşandığını vurgulayan Semih Korkut, yapılan çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dünyanın örnek alabileceği bir hizmetin verildiğini belirten Semih Korkut, şu bilgileri verdi: “Yaklaşık 5 binin üzerinde ambulansımız, 2 bin 700 civarında 112 istasyonumuz mevcut. 17 tane helikopterimiz, 4 tane uçağımızla çalışıyoruz. Dünyaya örnek bir sistem oluşturduk. Bu sistemi oluştururken arkadaşların çalışma şartlarını, insan faktörünü unutmadan neler yapıyorlar, ne kadar vakaya çıkıyorlar, sıkıntıları neler onları dinleyelim dedik, onlarla sohbet etmeye geldik. Oldukça güzel bir merkezleri var, ambulansları da oldukça güzel, kendileri de oldukça deneyimliler. Umarım bundan sonra, dertlerini dinledikten sonra daha iyi şeyler yapmaya çalışacağız”

112 istasyonunda görev yapan Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Hatice Torun da 2007’den bu yana görev yaptığını vurgulayarak, zorluklarla dolu bir iş yaptıklarının altını çizdi. ATT Hatice Torun, “Tüm ATT ve paramedik arkadaşlarımın sorunları dinlenerek biraz daha şartların rahatlatılması amacıyla yanlarında olunursa, yöneticilerimizden bunu rica ediyoruz. Bizler de sonuna kadar halkımızın, insanlarımızın ihtiyaç duydukları anda onların yanlarında olacağız” diye konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla