Aşı karşıtlığı kızamık salgınına yol açtı! Hastalık son 3 ayda %300 arttı

Kategori: Aile Hekimliği, Sağlık Gündemi Print

Dünya genelinde başta aşı karşıtlığı olamak üzere pek çok faktörün bir araya gelmesi ile birlikte daha önce görülmemiş boyutlarda kızamık salgınları görülmeye başladı. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) kızamık vakalarının tüm dünyada alarm verici düzeyde arttığı ve çocuklar için büyüyen bir tehlikeye dönüştüğü uyarısında bulundu. UNICEF, tarafından yapılan açıklamada 2019 yılının ilk 3 ayında 110 binden fazla kızamık vakası görüldüğü saptaması yapıldı. Buna göre bu, geçen yılın ilk 3 ayına kıyasla yaklaşık yüzde 300 oranında bir artışa tekabül ediyor.

Kızamık vakalarında özellikle son yıllarda önemli oranda artış yaşanmıştı. 2017 yılında çoğu çocuk yaklaşık 110 bin kişinin kızamık nedeniiyle hayatını kaybettiğini açıklayan UNICEF, 2016 yılında bu sayının %22 daha az olduğunu vurguladı. Dünya çapında milyonlarca çocuğa kızamık aşısı yapılmadığına dikkat çeken UNICEF, bunun sadece gelişmekte olan ülkelerde değil, gelişmiş ülkelerde de giderek artan bir olguya dönüştüğünü kaydetti. UNICEF’e göre 2010-2017 döneminde her yıl 20 milyon çocuğa kızamık aşısı yapılmadı.

Gelişmiş ülkeler arasında kızamık aşısı yapılmayan çocukların sayısının en fazla olduğu ülke ABD. Bu klasmanda, 2 milyon 593 bin çocuğa ilk kızamık aşılarının yapılmadığı ABD’yi, yaklaşık 600 bin çocukla Fransa ve 527 bin çocukla İngiltere izliyor. Nijerya’da da 1 yaşın altındaki 4 milyon çocuğa ilk kızamık aşılarının yapılmadığı tespit edildi.

Aşı karşıtlığı tehlikesi! Türkiye’de aşı kararsızlığı 6 yılda 128 kat artti!

UNICEF’e göre kızamık; ebola, verem ya da gripten daha bulaşıcı bir hastalık. Virüs, enfeksiyonlu bir kişi bir odayı terk ettikten sonra, iki saat içinde o odaya girecek bir başka kişiye geçebiliyor. Kızamık virüsü hava yoluyla bulaşıyor ve solunum yollarında enfeksiyona yol açıyor. Böylece beslenme yetersizliği bulunan ya da aşı için çok küçük yaşta olan çocuklar açısından ölümcül sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Enfeksiyondan sonra kızamık için özel bir tedavi yok. Dolayısıyla aşılanma çocukların hayatını kurtarıyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla