Wellcare
Wellcare

Askeri Sağlık Personelinin Devrine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı neleri içeriyor?

  |   Kategori: Hukuk / Mevzuat, Sağlık Gündemi, Üye Yazıları

gata-asker-hastaneDaha önce Medikal Akademide yayımlanan yazımızda askeri sağlık personelinin TSK, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, YÖK ve Sağlık Bakanlığı’na dağıtılacağını, ancak bu ayırmanın hangi ilke ve kurallara göre belirleneceğinin belli olmadığını, bu konuda Bakanlar Kurulunca bir idari düzenleme yapılacağını ifade etmiştik. Nihayet bugünkü Resmi Gazetede bu husustaki Bakanlar Kurulu Kararı da yayımlandı. Yazımızda Bakanlar Kurulu Kararında yer alan personelin devrine ilişkin kurallar ele alınacaktır.

GATA Personelinin Devri

GATA Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile Hemşirelik Yüksekokulu ve Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulunda görevli bulunan öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, okutmanlar ile öğretim yardımcıları Sağlık Bilimleri Üniversitesine nakledildi. GATA Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile Hemşirelik Yüksekokulu ve Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulunda görevli Devlet Memurları Kanununa tabi personel de keza Sağlık Bilimleri Üniversitesine aktarıldı.

Ayrıca GATA Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile Hemşirelik Yüksekokulu ve Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulunda görevli olan teknik personelden de bu yükseköğretim birimlerinde hizmetine ihtiyaç duyulanlar da Sağlık Bilimleri Üniversitesi kadrolarına devredilecek. Hizmetine ihtiyaç duyulmayanlar ise Türk Silahlı Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığına aktarılacak. Teknik personelin seçiminin hangi ölçütlere göre yapılacağı konusuna ise bir açıklık getirilmedi.

GATA ve Asker hastanelerinin devrine ilişkin düzenleme neler getiriyor?

GATA Tıp Fakültesinin devrinden önce akademik kadrolara atanmak başvurusunu yapmış olanların iş ve işlemleri Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından devam ettirilecek.

Asker Hastanelerinde Çalışanlar

Devredilen eğitim hastaneleri ve asker hastanelerinde çalışmakta olan sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı kapsamına giren personel (tabip, eczacı, hemşire vs) ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personel Sağlık Bakanlığı kadrolarına nakledildi.

Devredilen eğitim hastaneleri ve asker hastanelerinde çalışmakta olan ve sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı kapsamına girmeyen askeri personelden devredilen sağlık kuruluşlarında hizmetine ihtiyaç duyulan teknik personel de yine Sağlık Bakanlığı kadrolarına aktarılacak. Teknik personelin seçiminin hangi ölçütlere göre yapılacağı konusuna ise yine bir açıklık getirilmedi.

Emekli Olmak İsteyenler

Devir kapsamında olmakla beraber 19 Ağustos 2016 tarihine kadar emeklilik dilekçesi vermiş bulunan personel devir kapsamı dışında tutuldu. Bu kişiler Türk Silahlı Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığı’da ihtiyaç bulunan kadrolara atanacak.

Mecburi Hizmete başlamayanlar OHAL’den nasıl etkilenecek?

Sağlık kuruluşlarında çalışmayan askeri personel

Sağlık hizmetleri sınıfına dahil olup da askeri sağlık kuruluşlarında çalışmayan personelin devri sorunu ise henüz çözümlenmedi. Bu konuda Sağlık Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ortak bir düzenleme yaparak Sağlık Bakanlığına devredilecek personeli bilahare belirleyecek.

click-iconİletişim için: bilgi@erkingocmen.av.tr

. Av. Erkin Göçmen’i Twitter’da takip etmek için tıklayın >

. Av. Erkin Göçmen’i Facebook’ta takip etmek için tıklayın >

İlgili Aramalar: askeri hastaneler üniversitesi, askeriye de sağlık personeli olmak, devir personelinin sikintilari, sağlık bakanlığı personeli tsk


“Askeri Sağlık Personelinin Devrine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı neleri içeriyor?” için 1 yorum yapıldı

  1. ali kemal 29 Ağustos 2016, 18:15 #

    devredilen personelin sıkıntıları hakkında hiç haber yok. Ankara gata personeli alal acele bir şekilde 2 ye bölündü. üniversite ve hastane şeklinde. personele hiç bir şekilde sormadılar hangi tarafta çalışmak istediğimizi. 5 yıldır birimimde hizmet verdim. hastane tarafında çalıştım. sadece bir gecede üniversite personeli oldum. şimdi bana diyorlar bize bir rapor verin biz işleyişi bilmiyoruz. bende dedimki siz 100 yıllık bir bütünü bölmeye çalışıyorsunuz yaptığınız sadece bize işkence. gata da ki her şey ortak bir bütün olarak çalışıyordu. bu şekilde işletemessiniz dedim. hakkımızda hayırlısı olsun. lütfen sesimizi duyurun. personel olarak sıkıntıdayız.

Bir Cevap Yazın

Dr. Erkin Göçmen’in profil fotoğrafı

Dr. Erkin Göçmen

Tıp Doktoru ve Hukukçu

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1993'te tamamlayan Dr. Göçmen, Sağlık Bakanlığı'na bağlı çeşitli kurumlarda görev yaptı. Aynı dönemde Türkiye ve Ortadoğu Kamu Yönetimi Enstitüsü'nde kamu yönetimi alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Bu süreçte 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başladığı hukuk eğitimini 2004 yılında tamamladı. 2006'dan bu yana Ankara Barosu'nda serbest avukatlık yapmakta olan Dr. Göçmen aynı zamanda Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde yüksek lisans düzeyinde sağlık hukuku dersleri vermektedir. Kendisinin sağlık, tıp, akademi ve bilim hukuku alanında çok sayıda makalesi bulunmaktadır. İletişim: https://www.facebook.com/erkin.gocmen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Araç çubuğuna atla