Aspirin mide-bağırsak kanseri tedavisi görenlerin yaşam süresini iki kat arttırıyor

29 Eylül 2015   |    2 Mayıs 2019    |   Kategori: Onkoloji Print

aspirinKanser tedavisinde heyecan yaratan çalışma! Bu güne kadar yapılan pek çok bilimsel araştırmada düzenli aspirin kullanımının bağırsak ve pek çok başka kanser türünü önlemede etkisi olduğu gösterilmişti. Ancak Hollanda’da yeni yapılan bir araştırmadan elde edilen bulgular heyecan yarattı. 13.715 kişiyi kapsayan oldukça geniş çaplı araştırmanın sonuçlarına göre, aspirin tedavisi süren mide – bağırsak kanseri hastalarının ömrünü iki kat civarında uzatıyor.

Sonuçları Avrupa Kanser Kongresi’nde (2015 European Cancer Congress – ECCO) açıklanan ve yaklaşık 14 bin kişinin katıldığı Leiden Üniversitesi’nin araştırmasında mide – bağırsak kanseri hastalarında aspirinin etkisi incelendi. Çalışmanın koordinatörü Prof. Dr. Martine Frouws, elde ettikleri bulgularla ilgili şunları söyledi: “Çalışmamızda 1998 ila 2011 yılları arasında Gastrointestinal kanseri tanı almış olan tüm hastalar dahil edildi. Çalışmamızda PHARMO, (the Institute for Drug Outcomes Research based in Utrecht) tarafından elde edilen bağımsız hasta verileri kullanıldı.

Aspirinin bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisi

Buna göre kanser tanısı aldıktan sonra aspirin kullanan Gastrointestinal kanseri hastaları, tedavileri aşamasında aspirin kullanmayan hastalara göre, önemli oranda daha uzun süre sağkalım (overall survival) oranına sahipler. Aspirinin kanserden korumadaki faydaları önceki çalışmalardan biliniyordu. Bizim çalışmamız çok daha ilginç bulgular sağladı. Aspirinin tedavi görmekte olan hastalara yaptığı bu katkı dikkate değerdir.”

ECCO Kongre Başkanı Prof. Dr. Peter Naredi, çalışmanın sonuçları ile ilgili yaptığı analizde şu saptamalarda bulundu: “Uzun süredir kanser ve aspirin arasındaki ilginç ilişki konusunda çok sayıda bilgiye sahiptik. Tüm uzmanlar aspirinin kanserden koruduğu konusunda hemfikirdi. Ama şimdi aspirinle ilgili daha heyecan verici sonuçlar elde ettik.

Aspirinin kanser önleme kılavuzlarında yer alma zamanı

Dr. Frouws ve arkadaşlarının yaptığı bu çalışma özetle aspirinin Gastrointestinal kanseri tedavisi olmakta olan hastalara çok önemli katkısı olduğunu gösteriyor. Çalışma 14 bine yakın kişinin sonuçlarını kapsadığı için bize dikkate değer olduğunu gösteriyor. Aspirinin kanserden korumadaki ve şimdi kanser tedavisindeki yeri üzerine dikkatle durulması gereken bir sonuçtur.”Kaynak:  ECCO-the European CanCer Organisation.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla