Çocuklarda bademcik ve geniz eti ameliyatı ne zaman gerekir?

5 Mayıs 2012   |    29 Temmuz 2022    |   Kategori: Cerrahi, Çocuk Sağlığı, Kulak Burun Boğaz Print

Çocuklarda en sık yapılan cerrahi müdahalelerin başında bademcik ve geniz eti ameliyatları gelir. Çocuklarda bazı belirtiler bademcik ameliyatının gerektiğini gösterebilir. Bunların başında, hava yolunun bademcikler tarafından kapatılmasına bağlı uyku apne sendromu ya da kor pulmmonale (akciğerlerin yapı veya fonksiyonunda meydana gelen bozukluğa bağlı olarak gelişen sağ ventrikül büyümesi) gibi hastalıkların ortaya çıkması gibi sorunlar gelir. Yine bademciklerin ileri derecede büyük olmasına bağlı olarak yutkunmada zorlanma (disfaji) ve beslenme problemlerine yol açması ameliyat için önemli bir gerekçe olabilir.

Diğer ameliyat gerekçeleri arasında şunlar bulunur: Bademcikler arasında asimetri olması ve bir bademciğin sürekli olarak büyümesi kanser şüphesini doğurabilir. Bademcik de durdurulamayan kanamanın olması da önemsenmelidir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu esnasında ya da herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan ve durdurulamayan bademcik kanamaları, Bademcik büyümesi (hipertrofisine) bağlı konuşma bozukluğu ortaya çıkması durumlarında bademcik ameliyatı yapılması önerilmektedir.

Bademcik ameliyatı kimlere yapılmamalıdır?

 • Kanama-pıhtılaşma bozuklukları olması.
 • Akut bademcik enfeksiyonu olması.
 • Kan sulandırıcı aspirin, antikoagülan(kan pıhtılaşmasına karşı kullanılan ilaçlar) ve benzeri ilaçların kullanımı.
 • 3 yaş altında olmasına rağmen ciddi solunum, gıda alımı zorluğu ya da sık tekrarlayan tedaviye dirençli enfeksiyonların varlığında; çocuk hastalıkları, anestezi uzamının da görüşleri alınarak ameliyat yapılabilmektedir.
 • Poliomyelit (çocuk felci) hastalığı varlığı. Poliomiyelit aşısı yapılanlarda da 6 hafta geçtikten sonra bademcik ameliyatı yapılabilmektedir.
 • Sistemik hastalıklar: Kalp ya da akciğerler ile ilgili ciddi hastalıkların, kontrolsüz diyabetin olması durumunda genellikle ameliyattan kaçınılır.

Bademcik iltihabı ve hastalıkları neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Thermal Welding yöntem ile çocuklar bir günde taburcu ediliyor

Öncelikli olarak son derece yüksek teknoloji ürünü olan “Thermal welding” yöntemini tercih etmekteyiz. Genel anestezi altında ağız otomatik “Ekartör” adı verilen aygıtla açıldıktan sonra “Thermal Welding” cihazı kullanılarak bademcik dokusu kapsülü, çevre kas dokularından sıyrılarak yapılmaktadır. Bu yöntemle, çocuğunuz yarım saat süren operasyonla kanama olmadan bir günde taburcu edilmektedir.

Çocuklarda geniz eti ameliyatı belirtileri;

 • Solunum problemlerine (ağız açık uyuma, burun tıkanıklığı, uykuda solunum durması gibi) yol açacak kadar büyük geniz etinin varlığı.
 • Geniz etinin büyük olmasına bağlı kulağı havalandıran östaki tüpünün(Burnun arka kısmında bulunan ve geniz adı verilen bölge ile orta kulak arasında geçiş sağlayan bir kanal) ağzının kapatılması ve bunun sonucunda medikal tedaviye yanıt vermeyen orta kulakta sıvı (seröz otitis media) ortaya çıkması.
 • Tekrarlayan sinüzit atakları
 • Kronik geniz eti iltihabı olması.

Geniz eti (adenoid) nedir? Çocuklarda neden büyür? Belirtileri ve tedavisi

Hangi hastalarda geniz eti ameliyatı yapılmamalıdır?

 • Yarık damağın bulunması… Yarık damaklı hastalarda ameliyat sonrası velofaringeal (Burun boşluğu ve ağız boşluğunu arasında fonksiyon bozukluğuna neden olan hava kaçağı) yetersizliğe bağlı konuşma problemleri görülebilmektedir.
 • Akut geniz eti enfeksiyonu ve bununla birlikte üst solunum yolları enfeksiyonu olması.
 • Kalp ya da akciğerler ile ilgili ciddi hastalıkların ya da kontrolsüz diyabetin varlığı.
 • Kanama-pıhtılaşma bozuklukları olması.

Geniz eti ameliyatında kullanılan yöntem

Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında; ağız, otomatik “Ekartör” adı verilen aygıtla açıldıktan sonra “Adenotom” denilen aletlerle geniz eti dokusunun kazınması şeklindedir. Son derece konforlu olan bu yöntem sayesinde hasta aynı gün taburcu olabilmekte ve kısa sürede sosoyal yaşamına dönüş yapabilmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla