Akut otitis medianda önce izlem sonra tedavi konsepti değişiyor

Kategori: Pediatri Print

1-3 yaş çocuklarda kulak enfeksiyonlarının tedavisinde en iyi seçenek antibiyotikler

Çocuklarda orta kulak enfeksiyonlarında, diğer adıyla akut otitis medianın en iyi tedavisine ilişkin yeni bulgular gün ışığına çıkıyor. Pittsburgh Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışan klinik araştırmacılar, semptomları rahatlatmada antibiyotiklerin plasebodan daha etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Amerika’da orta kulak iltihabı olan çocuklar antibiyotikler ile tedavi edilir. Fakat semptomları hafif düzeyde olan çocukların tedavisi için Amerikan klinik uygulama kılavuzları dikkatli takip önerir ve semptomlar ilerlemişse antibiyotik kullanımını tavsiye eder. Buna karşın, antibiyotiklerin gereksiz yere kullanıldığı endişesinin yer ettiği birçok Avrupa ülkesinde, orta kulak iltihabı olan çocukların neredeyse tümü için antibiyotik tedavisinden önce dikkatli takip önerilir. Çeşitli sonuçlar elde edilen çalışmaları inceleyen Pittsburgh Üniversitesi araştırmacıları, bugüne kadar yapılan çalışmalarda orta kulak iltihabının tanımının farklı şekillerde yapıldığını belirtti.

New England Journal of Medicine’da yayımlanan çalışmada araştırmacılar, katı kriterler ile tanı konmuş orta kulak iltihabı olan 6-23 aylık 291 çocuğa 10 gün boyunca amoksisilin-klavulanat veya plasebo tedavisi verdi. Çalışma sonunda tedavi grubundaki çocukların semptomlarının şiddetinin ve süresinin anlamlı düzeyde azaldığı görüldü. Araştırmacılar, sonuçların antibiyotiklerin yan etkileri ve antimikrobiyal direnç oluşturma riskleri de göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

KAYNAK: Treatment of Acute Otitis Media in Children under 2 Years.  NIH/National Institute of Allergy and Infectious Diseases (2011). A. Hoberman, L. Paradise, M. Zoffel, A. Pope,  Karen A. Barbadora. NEJM- 2011; 364 -2: 105

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla