Bebeklerde burun akıntısı ve burnun tıkanmasının tedavisi

1 Aralık 2014   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Bebek Sağlığı Print

tup-bebek-anne-bebek-gelismelerBebekler sümküremezler ve burunlarını temizleyemezler. Bu sebeple bebeklerde en sık yaşanan sorunlardan biri burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak gelişen nefes alma güçlüğüdür. Burun tıkanıklığı bebekler kimi zaman önemsenmesi gereken ciddi bir sorun haline gelebildiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Gülten Karasu, bebeklerde burun tıkanıklığının yemek düzeninde, nefes almasında ve gelişiminde sorunlara neden olabileceğini belirtti. Bebeklerde nedeni gaz sancısı sanılan ağlama krizlerinin asıl nedenin solunum yolu rahatsızlıkları olabileceğini dile getiren Uz. Dr. Gülten Karasu, burun tıkanıklığı geçiştirilip bebeklerde üstün ökrü geçiştirilecek bir sorun olmadığına işaret etti.

Bebeklerin ağız ve burun anatomisi yetişkinlerden farklıdır

Uz. Dr. Gülten Karasu, sorunun çözümü ile ilgili şu önerilerde bulundu: Bebeklerin burun kanalları erişkinler ve büyük çocuklara göre daha dardır. Bu yüzden bebekler sadece burundan solunum yapmak zorundadır. Bebeğin, meme ağızdayken nefes alış verişini burundan sağlaması gerekir. Burun tıkanınca öncelikle emmenin bozulması bu yüzdendir.

Bebekler ağızlarından nefes alamadıkları için ister istemez uyku sorunları, huzursuzluk gibi sorunlarla karşılaşırlar. Uyku uyuyamadıkları için sık uyanırlar ve derin uykuya geçemedikleri için dinlenemezler, iştahları daha da kesilir. Burnu tıkalı bebeklerde ve çocuklarda boğaz ve alt solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülür.

Burun tıkanıklığının nedenleri ve tedavisi

Erişkinler, burunu tıkalı olsa dahi ağızdan kolaylıkla nefes alabilir ve akciğerlerine yeterli oksijen gönderebilirler. Bebeklerin solunum yollarının ince dokulu yapısı, özellikle bronş perdecikleri, yetişkin insanınkinden farklıdır. Solunum yollarının gösterdiği bu ayrım, bebeğin büyümesiyle yavaş yavaş ortadan kalkar.

Yeni doğmuş bebeğin dakikadaki solunum sayısı yaklaşık olarak 40-60; üç aylık bebeğin 35-40; 12 aylık bebeğin 30-35’tir. Bebeğin solunumu hem hızlıdır hem de yüzeyseldir. Çünkü bebeğin henüz yatay durumda olan kaburga kemikleri göğüs solunumuna olanak sağlamaz ve bebek karın yardımıyla soluk alır.

Bebeğiniz sebepsizce ağlıyorsa…

Aileler bebeklerinin, ‘’karnı tok, altı temiz, gazı yok ve hala durmadan ağlıyor’’, diyerek sebepsizce ağladığını düşünür. Bebeklerde bu ağlamanın sebebi çoğunlukla solunum yolu problemleri oluyor. Bazı bebekler gerçekten bir neden yokken ağlayabilir. Fakat aileler basit yöntemlerle çocuklarının asıl sorununu anlayabilir. Mama, gaz ve bez kontrol edildikten sonra, burun kontrolü de gerçekleştirilmelidir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisi

Bebeklerin burun tıkanıklığı tedavisinde mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Doktorun onayı sonucunda aşağıda belirtilen yöntemler tedaviye ek olarak uygulanabilir;

Bebeklerde uyku pozisyonu nasıl olmalı

  • Bebeğinize akşam yatmadan önce bol buharlı bir banyoda ılık duş aldırabilirsiniz. Buhar üst solunum yollarının rahatlamasına ve gece rahat uyumasına yardımcı olacaktır.
  • Soğuk buhar makineniz varsa odasında soğuk buhar uygulayabilirsiniz veya odayı nemli tutmak adına kalorifer peteğinin üzerine bir kap su koyabilirsiniz.
  • Bebeğin bulunduğu ortamın havadar olması ve bebeğin başının belirli bir miktar kaldırılması burun tıkanıklığının giderilmesi konusunda etkili bir konumda yer almaktadır. Açık hava burun tıkanıklığına iyi gelebilir, dışarı çıkarıp hava aldırma şansınız varsa açık havaya çıkarabilirsiniz.
  • Bebeğinize doktor kontrolünde burnuna serum fizyolojik damlatarak, ardından burun aspiratörü ile temizleyebilirsiniz.

Yetişkinlerde uygulanan burun açıcı tedavi yöntemlerinin kesinlikle bebeklerde uygulanmamalıdır. Yetişkinlerde etkili olabilen burun açıcı yöntemler, bebeklerde istenmeyen durumlar meydana getirir.

Her burun tıkanıklığı hastalık belirtisi değildir

Sağlıklı bir bebeğin burnu, ortamdaki nemin azalmasına bağlı olarak kuruyabilir ve tıkanabilir. Yani her burun tıkanıklığı hastalık anlamına gelmez. Ülkemizde sık rastlanılan burun tıkanıklığı şikayetine burun kıkırdak ve kemiğindeki eğrilikler başta olmak üzere, burun eti büyümeleri, alerji, kronik sinüzit gibi faktörler neden olabilmektedir.

Geniz eti (adenoid) nedir? Çocuklarda neden büyür? Belirtileri ve tedavisi

Burun tıkanıklıklarının nedenlerine kabaca baktığımızda, çocuk ve erişkin dönemlerinde farklı nedenler karşımıza çıkabilmektedir. Çocuklarda geniz etinin varlığı en sık nedenlerden birisidir. 5-6 yaşlarına kadar daha sık görülen, ilerleyen yaşlarda sıklığı azalan geniz etinin teşhisi endoskopik muayene ile kolaylıkla konulmaktadır.

Burun tıkanıklığının yanı sıra gelişme geriliği, iştahsızlık, yüz kemiklerinin ve dişlerin yapısında bozulma, sinüzit, orta kulakta havalanma bozukluğu ve sıvı toplanması (seröz otit) ve dolayısıyla işitme sorunlarına, uyku düzeninin bozulması, horlama, gece altını ıslatma gibi daha pek çok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Geniz etine sıklıkla eşlik edebilen bademciklerin aşırı büyümesini unutmamak gerekir. Yine çocuklarda görmeye alışık olduğumuz burunda yabancı cisim, nedenler içerisinde akılda tutulması gerekenlerdendir. Devamında alerjik rinit, sinüzit gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla