Bel kayması neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

5 Ocak 2016   |    21 Mart 2023    |   Kategori: Fizik Tedavi Print

Bel kayması sorunu, aşırı ve dengesiz yük kaldırma, ileri yaşa bağlı kemik yıpranmaları ile yanlış hareketler sonucu gelişebilmektedir. Günlük yaşamın yüksek temposunda sık görülen ve hareket kabiliyetini sınırlayan bel kayması sorununun manuel terapi sayesinde etkili şekilde tedavi edilebildiğini söyleyen Dr. Metin Mutlu, bel kaymasının nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında kapsamlı bilgiler verdi:

Ayakta dururken bel ağrılarınız artıyorsa…

Omurlardan birinin bir alttaki omurun üzerine binmesi ile oluşan bel kaymaları, ayakta dururken ya da yürürken belde yaşanan dayanılmaz ağrılar, bacaklarda ağrı, uyuşma ve yanma hissine neden olmaktadır. Spondilolistezis adı verilen öne doğru bel kaymaları sık görülürken, retrolistezis yani geriye doğru bel kaymaları nadiren ortaya çıkmaktadır.

Bel ağrısı neden olur? Belirtileri, tedavisi ve egzersiz yöntemleri

Bel kaymalarında ağrı genellikle belde başlayarak genital bölgeye, uyluk arka yüzeyine ve ayağa kadar yayılarak bu bölgelerde uyuşma ya da hissizliğe sebep olabilmektedir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanan bel kaymalarının sebep olduğu ağrılar ayakta durmak ya da hareket etme durumlarında artmaktadır.

bel kayması nedenleri belirtileri tedavisi

Sırt, bel, kalça kasları güçlendirerek bel kaymaları engellenebilir

İş ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyen önemli bir sorun olan bel kaymalarından korunmak için bazı kişisel önlemlerin alınması önemlidir. Öncelikle fazla kilolardan kurtulmak ve ideal kiloda kalmak önemlidir. Aşırı ve bilinçsiz yük kaldırmaktan kaçınılmalıdır. İleri yaşlarda vücuttaki kemik ve bağlardaki yıpranmaları engellemek için karın, sırt, bel ve kalça kasları güçlendirici egzersizler yapılmalı, günlük yaşam aktiviteleri düzenlenmelidir.

Bel kayması tedavisi

Bel kayması yaşayan hastaların bir kısmında omurga ve eklemlerindeki ağrı ve fonksiyon bozuklukları herhangi bir cerrahi operasyona gerek kalmadan giderilebilir. Birinci ve ikinci derece bel kayması yaşayan hastaların omurga, kas ve eklemlerde oluşan ağrı ve fonksiyon bozuklukları sadece elle yapılan bazı özel manevra ve hareketler uygulanarak manuel terapi yöntemi ile tedavi edilebilmektedir.

Bel fıtığı neden olur? Belirtileri, tedavi seçenekleri ve ameliyatı

El becerileri gerektiren pasif ancak teknik hareketlerle yapılan manuel terapi, başarılı sonuçlar sağlamakta ve hastaların yaşam konforunu yükseltmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, manuel terapinin bu konuda uzman kişilerce ve donanımlı merkezlerde yapılması gerektiğidir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla