Beslenme ve depresyon! İşte depresyona iyi gelen besinler

5 Mart 2015   |    24 Temmuz 2022    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Depresyon, Şifalı Bitkiler Print

Depresyon; kişilerin çaresizlik, karamsarlık duygularını gösterdiği, önceden sevdiği aktivitelerden zevk almadığı, özgüvende azalma, ilgisizlik, uykusuzluk gibi belirtiler gösteren ruhsal bir bozukluktur. Vücudumuz gereken besinleri yeterli oranda almadığında beynimiz işlevlerini tam olarak yerine getiremez. Böyle bir durumda da kişide ruhsal anlamda üzüntü, sıkıntı, stres gibi faktörler meydana gelir. Depresyon ve beslenme arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak ve depresyona iyi gelen, mutluluk veren besinler hakkında bilgi edinmeniz için yazının devamını okumanızı öneriyoruz.

Vitamin eksikliği depresyon nedeni

Beynin işlevini yerine getiremediği böyle durumlarda kişide ruhsal anlamda üzüntü, sıkıntı, stres gibi faktörler meydana gelir. Vücudun aynı zamanda yeterli oranda besin almayıp aç kalması ya da aşırı yemek yemesi de hasara yol açabilir. Mutluluk hissi veren hormonlar vardır ve sağlıklı bir ruh hali için vücudumuzun bu hormonlara ihtiyacı vardır. Bunlar serotonin, dopamin, norepinefrin gibi hormonlardır.

Depresyonu önleyen besinler! Etkileri ve kullanım şekilleri

Bu hormonların sentezi için çeşitli vitaminlere gereksinim vardır. Özellikle B kompleks vitaminlerin sinir sisteminde büyük önemi vardır. B12, B6 vitaminlerinin yetersizliğinin depresyona yol açtığı görülmüştür. Aynı zamanda selenyum, demir, magnezyum yetersizliğinin de sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Depresyona iyi gelen besinler

Mutluluk veren bazı besinler vardır ve bu besinleri yeterli ölçülerde tüketmemiz önemlidir. Çikolata bilinen mutluluk veren besinlerden bir tanesidir. Özellikle bitter çikolatada bulunan feniletilamin maddesinin uyarıcı etkisiyle mutluluk hormonu salgılanır. Tüketirken aşırıya kaçmamalıyız, vücudumuz için gereken miktar önemlidir. Çikolata dışında muz, incir, ceviz, tahıllı gıdaların (buğday, pirinç, kepekli ürünler) tüketiminin etkisi vardır.

Balık tüketimi önemlidir. İçinde bulunan yağlar vücudun dinç olmasını sağlar. Baklagiller serotonin hormonunu sağlar ve B vitamini takviyesidir. Papatya çayı sakinleştirici etkisi ile stresi azaltır, uykuya geçişi kolaylaştırır. Melisa çayı depresyon ve kaygı tedavisinde yardımcı olarak kullanılır günde 2-3 bardak tüketilebilir. Yeşil çayda bulunan L-theanine aminoasidinin de dinlendirici etkisi bulunur.

Mutlu hissetmenizi sağlayacak 8 besin! Depresyondan koruyan yiyecekler

Kediotu kökü çayı, sarı kantaron çaylarının da rahatlatıcı etkisi vardır. Su tüketimi çok önemlidir. Günde 10 bardak içilen suyun önemli etkisi vardır, vücudun daha dinç olmasını sağlar. Tarçın, kekik, köri, nane, karabiber, karanfil, zencefil dolaşımı ve vücut ısısını arttıran enerji veren baharatlardır.

Depresyondan korunmak için bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerekir!

Bu yüzden vücudumuz için gerekli vitamin mineral, karbonhidrat, protein, yağ miktarlarını yeterli miktarda almalıyız. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz. Bu dönemde kişilerin fast food gibi besinlere eğilimleri artabilir ve kendilerini doyumsuz hissedebilirler. Bu yiyecekler yerine bireyler evde hamburger, pizza gibi besinleri kendileri hazırlayarak hem daha sağlıklı beslenip hem de aktivite yaparak kendilerini daha mutlu hissedeceklerdir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla