Burun Estetiği Nedir? Hangi Durumlarda Tekrar Yapılır?

25 Nisan 2022   |    29 Mart 2024    |   Kategori: Cerrahi, Estetik Print

Estetik burun ameliyatları dünyada ve ülkemizde en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Bununla beraber her cerrahi uygulamada olduğu gibi bazı durumlarda öngörülemeyen veya ve istenmeyen nedenlerden dolayı sekonder veya ikincil dediğimiz ameliyatlara ihtiyaç duyulur. Bu ameliyatlara verilen bir diğer isim revizyonel rinoplastidir.

Deviasyon, yüz gençleştirme ve bunların Burun Estetiği (Rinoplasti) ile ilgileri hakkında Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Nedim Sarıfakıoğlu, merak edilenleri anlattı…

1) Hangi Durumlarda Burun Ameliyatı Tekrar Yapılır?

Bu yazıda ikinci (sekonder) Rinoplasti nedenlerini inceleyeceğiz. Estetik burun ameliyatları dünyada ve ülkemizde en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Bununla beraber her cerrahi uygulamada olduğu gibi bazı durumlarda öngörülemeyen veya ve istenmeyen nedenlerden dolayı sekonder veya ikincil dediğimiz ameliyatlara ihtiyaç duyulur. Bu ameliyatlara verilen bir diğer isim revizyonel rinoplastidir. Amaç, ilk ameliyatta beklenen ancak sağlanamayan form ve işlevin kazanılmasıdır. Ameliyatsız dolgu ile, lokal anestezi altında veya genel anestezi altında yapılabilen bu düzeltme ameliyatları için genellikle ilk ameliyattan en az 4-6 ay geçmesi beklenir.

Revizyon ameliyatlarının bir başka nedeni, buruna alınan darbeler veya spor yaralanmalarıdır. Özellikle ameliyattan sonraki ilk 3 ayda geçirilen kazalar burunda, kemik iyileşmesi tamamlanmadığı için kalıcı şekil bozukluklarına neden olabilir. Bu durumda hastanın acil ameliyata alınarak darbe veya kaza sonucu oluşan eğrilik veya işlev bozukluklarının kalıcı olmasının önüne geçilmeye çalışılır. İkincil burun ameliyatlarının ilkinden farkı, daha zor ve riskli olmasıdır. Bu riskler, kalitesiz doku iyileşmesi, şekil bozukluğunun derecesi ve hastanın cilt kıkırdak kalitesi ile ilgilidir. İlk ameliyat sonrasında gelişen komplikasyonların giderilmesi için planlanan ameliyatlarında komplikasyonla sonuçlanabileceği unutulmamalıdır. Bu durumlarda 3. hatta 4 ameliyatlar gerekebilir.

2) Deviasyon ve rinoplasti birlikte yapılabilir mi?

Burun içinde orta hatta bulunan sert ve iki burun deliğini birbirinden ayıran kıkırdağa septum, septum kıkırdağının eğriliklerine ise septum deviasyonu adı verilir. Septuma ait eğriliklerin düzeltilmesine septoplasti, bu kıkırdaktan eğri kıkırdak alanının çıkarılmasına kısaca SMR, septum deviasyonu düzeltilmesi ile beraber estetik burun şekillendirme cerrahisine ise septorinoplasti denir. Septum deviasyon ameliyatı ile birlikte rinoplasti bir arada yapılabilir. Eğri veya travmatik burunlarda rinoplasti için mutlaka septal kıkırdak şekillendirilmesi gerekir. Bir çok cerrah için septum kıkırdağı avadanlık gibi bir yedek parça deposudur. Eğri kıkırdaklar çıkarılıp şekillendirilerek başka burun alanlarında kullanılabilir.

En sık kullanılan alanlar, burun ucu düşüklüğü ve şekillendirilmesi için burun ucu ve burun sırtı ile burun iç kapakçık yetersizlikleridir. Septum veya burun alt kıkırdaklarından alınan kıkırdakların yetersiz kaldığı zamanlarda kulak kıkırdakları veya kaburgalar ziyaret edilir.

3) Yüzün Gençleştirme Estetiği Hangi İşlemleri Kapsar?

Yüz yenileme, gençleştirme veya germe işlemlerini yüz estetiği başlığında inceleyeceğiz. Bu işlemler yaşlanma belirtileri adı verilen kırışıklık, oluklanma, sarkma, renk değişiklikleri, ve silikleşme gibi deri ve deri altındaki dokuların yaşla gerginlik ve canlılıklarının yeniden sağlanması amacıyla gerçekleştirilirler. Ameliyatsız veya ameliyatla ve yine anestezisiz veya lokal/genel anestezi altında yapılan bu uygulamalar hastaya ve ihtiyaçlarına, beklentilerine göre planlanır. Bir ameliyat gibi tek seanslı, değişik yüz yenileme protokolleri adı altında çok seanslı gerçekleştirilebilirler.

Seçilecek tekniği hastanın yaşı, beklentisi ve cilt kalitesi belirler. Sadece yüzeysel cilde yapılabilecek işlemler (Mezoterapi, Lazer veya Radyofrekans, IPL, kimyasal soyma, mezobotoks vb.) olduğu kadar deri altındaki kalın ancak sarkmış dokuların kendi üzerinde katlanarak kısaltılması veya asılması işlemleri de ( yüz veya boyun germe) uygulanabilir. Bazı durum ve hastalar için kombine işlemler uygulanabilir. Yüz germe ile beraber göz altı ve alın estetiği, rinoplasti veya boyun alanına/gıdıya liposakşın en sık birlikte gerçekleştirilen uygulamalardır. Yağ greftleri, dolgu ve botoks gibi veya iplerle askılama işlemleri de sık uygulanan yüz estetiği alternatif tedavileridir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla