Prof. Karatay’ın iddialarının sonu yok: Şeker ve kanser genetik değil

9 Mart 2018 |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Son zamanlarda ilginç açıklamalar yapan ve en son İstanbul Tabipler Odası tarafından cezalandırılan Prof. Dr. Canan Karatay, bu kez farklı bir iddiada bulundu: ”Diyabet (şeker) ve kanser hastalığı bilinenin aksine genetik değil, yanlış beslenme ve zararlı besinlerden dolayı ortaya çıkıyor. Bu hastalıklardan ancak doktor kontrolünde kurtulunabilir.”

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlediği programa katılan Prof. Dr. Canan Karatay, diyabet (şeker) ve kanser hastalığının bilinenin aksine genetik değil, yanlış beslenme ve zararlı besinlerden dolayı ortaya çıktığını söyledi. Prof. Dr. Karatay, “Bu hastalıklar 1980’den sonra mantar gibi arttı. Son 20-25 senede artan hastalıklar genetik olur mu? Bu nasıl olur; genler mutasyona uğrarsa olur. Genlerin mutasyona uğraması da 150-200 sene alır. Şeker hastası olunca hayat boyu çekmiyorsunuz. Doktor kontrolünde ilaçlarını bırakan çok şeker hastası var” dedi.

Türkiye’de çok aşırı ekmek kullandığının altını çizen Karatay, “2006 yılında Dünya Sağlık Organizasyonu’nun raporu var elimde. Diyor ki; Türkiye’de yılda kişi başına en az 200 kilo ekmek tüketiliyor. Kusura bakmasınlar Türkiye’de en kötü cins ekmek üretiliyor. Ve rapor diyor ki; Türkiye’de ekmek tüketimi azaltılırsa görülen bu hastalıklar yüzde 30 azalır. Şekersiz içeceklerin içerisinde zehir bulunuyor ve diyabet hastalığına sebep oluyor, kişinin beynini ve kişiliğini bozuyor” ifadelerini kullandı.

Kadınlara öneri: Makarna ve pirinç almayın

Prof. Dr. Karatay, Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlara pirinç ve makarna pişirmeyin uyarısında bulundu. Karatay, pirinç ve makarnanın içerisinde şeker bulunduğunu ve vücuda zarar verdiğini belirtti. Karatay, meyvenin de içerisinde şeker olduğundan dolayı yenmemesi gerektiğini söyledi. Endüstriyel gıdaların en zararlı gıdalar olduğunu belirten Karatay, “Endüstriyel gıdalar en kötü gıdalardır. Çünkü endüstri sizi beni düşündüğü için üretmiyor neyi düşünüyor; cebini düşünüyor. Böyle düşünün. Doğal bir şeyin ilan edildiğini gördünüz mü? Bir kuzu çıkıp da televizyonda benim etimi yağımı yiyin diyor mu?” dedi. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Alev Ofluoğlu konuşmanın ardından Prof. Dr. Canan Karatay’a hediye takdim etti. Program sonrasında Prof.Dr. Karatay, üniversite korosunun daveti üzerine sahneye çıkarak şiir okudu. O anlar öğrenciler tarafından alkış topladı.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler
eski bir doktor
eski bir doktor
e sizin karsi iddianizi duyalim? neresi yanlis bu soylenilenlerin. Sekerin ve islenmis basit karbohidratlarin zararsiz olduguna dair yapilmis bir bilimsel calisma var mi? Itiraz eden herkes 2 hafta Canan karatay, ya da cok gicik kaptiysaniz da internette arastirip ayni seyi soyleyen yuzlerce baska doktorlarin soylediklerini uygulayin, vucudunuzda olan degisikliklere birakin.… Read more »
Araç çubuğuna atla