CHADS2-Vasc =1 Olan hastalarında OAK tercihiniz nedir?

Kategori: Kardiyoloji, Tedavi Rehberleri, YOAK Rehberi Print

 

feyzullah-besliGenel olarak kabul gören görüş yıllık inme riski %1’in üzerinde olan hastalarda oral antikoagülan kullanımının yararının ağır bastığı yönündedir. CHA2DS2-VASc skoru 1 olan hastalarda, Avrupa Kalp Cemiyeti (ESC) OAK kullanımını önermektedir. Fakat bu grup hastalarda aşağıdaki konular gözarde edilmemelidir:

1) Hasta 1 skorunu sadece kadın cinsiyetten aldıysa (yani 65 yaş altında kadın) kullanımı gerekli değildir,
2) CHA2DS2-VASc skoru 1 olan hastalarda genel olarak hastaların kanama riski göz önüne alınarak hastalara antikoagülan başlanmalı,

3) Sol atriyumu belirgin büyümüş ısrarcı AF’deki inme riski ile bir kaç kez ataklar halinde ve çok kısa süren ve sol atriyum çapı normal veya hafif büyümüş AF’deki inme riskinin aynı olmayacağıdır. İlk gruptaki hastalarda OAK verilmesi daha doğru olacaktır ve
4) Arada kalınmış vakalarda ekokardiyografide spontan eko kontrast ve düşük sol atriyum appendiksi hızları dikkate alınarak oral antikoagülan kararı verilebilir.
Amerika (ACC/AHA/HRS) kılavuzu ise CHA2DS2-VASc skoru 1 olan hastalarda ilaç (OAK, aspirin) başlayıp başlanmamayı hekimin kararına bırakmaktadır.

Heparin nedir? Neden kullanılır? Faydaları ve yan etkileri nelerdir?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla