Çift Terapisi Nedir? Çift Terapisinin Faydaları Nelerdir?

13 Temmuz 2021   |    9 Nisan 2023    |   Kategori: Ruhsal Sağlık, Sağlıklı Yaşam Print

Çift terapisi, evlilik sürecindeki çözülemeyen sorunların çözülebilmesi için çiftler arasında ortak bir anlayış geliştirilmesi için uygulanır. Geçmiş dönemlerde açıklanamayan roller, beklentiler ve aile kuralları çerçevesinde ortak bir farkındalık sağlanabilmesi psikoterapi çeşitleri arasındaki çift terapisi sayesinde mümkün olur.

Çift Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Aralarında duygusal bağ olan iki kişinin ilişkilerini mercek altına alan çift terapisi, aile terapisi olarak da adlandırılır. Çift ve aile terapileri eğitimi alan psikoterapistler tarafından bu tür terapiler sizlere sunulur.

Çift ve aile terapilerindeki temel hedef çift etkileşimlerini incelemek, uyumu bozan ve ilişkiyi tehlikeye atan davranışların ortaya çıkarılmasıdır. Bu sayede bir tanı ve tedavi planı ortaya çıkarılır. Çiftlerin bu tedavi planlarını algılayabilmesini sağlamak, motivasyonlarını harekete geçirmek, güvene dayalı terapötik bir ilişki geliştirmek için çalışmalar yürütülür.

Çift terapisi, çiftin ilişki kalıplarını yeniden değerlendirmesini ve soruna yol açabilecek tutumlarını değiştirmesinde büyük bir role sahiptir. Çiftlerin ilişkisini farklı boyutlardan değerlendirebilen bu terapiler, çift etkileşimi dinamiğinde olumsuzluğa yol açan faktörlerin değiştirilmesini ve olumlu yönlerin güçlendirilmesini sağlar.

Çift terapistleri, çiftlerin daha tatminkar bir şekilde ilişkilerini yaşayabilmeleri ve mevcut krizlerin çözüme kavuşmasına yardımcı olur. Terapi kapsamında kişilerin güncel fiziki, sosyal ve psikolojik işlevsellikler değerlendirme altına alınır. Çiftin güncel durumu içerisine bulunduğu aile, sosyal ve kültürel durum, ekonomik ayrıntılar gibi detaylar da eklenir.

Çift Terapisi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Çift terapisi birçok farklı durumda aktif bir şekilde uygulanabilmektedir. İlişki içerisindeki güven problemleri, geçmişte yaşanan ilişki bazlı travmalar, korku, kıskançlık ve karşılanamayan duygusal ihtiyaçlar çift terapilerine ihtiyaç duyulan en temel noktalardır.

Othello Sendromu nedir? Neden olur? Tedavi yöntemleri

Eşler arasında zamana bağlı olarak ortaya çıkabilen iletişim problemleri, aldatma, cinsel problemler ve finansal konular da çiftlerin psikolog arayışına giriyor olmasına yol açar. Çift terapilerinin zamanında ve profesyonel bir şekilde uygulanması gelecek açısından son derece önemlidir.

Her ilişkide problemlerin meydana gelebileceği unutulmamalıdır. İlişkinizi devam ettirebilmek ve daha sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilmek için çift terapilerinden sizler de yararlanabilirsiniz. Böylelikle ilişkinizi daha sağlam temeller zerine kurabilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla