Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve korunma yolları

Kategori: Cinsel Sağlık, Enfeksiyonlar Print

Son yıllarda teknolojinin hızlı gelişimi, nüfus artışı, cinsel ilişkiye başlama yaşı gibi daha birçok unsurun dünya genelinde cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülme sıklığını artırdığı gözlenmektedir. Her ne kadar cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunma yolları geliştirilse de bu yöntemlere rağmen sadece temasla dahi bulaşabilen, HPV (siğil), Molloscum Contagiozum, HSV2 (genital herpes virus enfeksiyonu), genital mantar enfeksiyonları gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bunların dışında, sıvı yoluyla bulaşan ve hayatı tehdit eden AİDS ve Hepatit B ve C enfeksiyonları ilk sırada yer alırken, ayrıca Gonore (bel soğukluğu), Sifiliz (firengi) ve Clamidya virus enfeksiyonları da diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında bulunmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: HPV (Genital Siğiller)

Her iki cinste de deri renginde ve sadece deriden kabarık düz lezyonlar ya da et beni benzeri döküntülerle kendini gösteren ve son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavisinde topikal solüsyon ve kremler, koterizasyon, kriyoterapi uygulansa da bütün tedaviler sonrasında tekrar hastalığın nüx etme olasılığı vardır. Dolayısıyla kesin bir tedavisi yoktur. Ne yazık ki HPV Enfeksiyonu sadece bu masum döküntülerle kalmaz, kadınlarda Rahim ağzı kanserinin başlıca sebebidir. Ayrıca baş-boyun tümörlerinin (oral seks) gelişiminde de ilk sıralardadır. Görüldüğü gibi HPV enfeksiyonu sadece masum viral bir enfeksiyon değil aynı zamanda hayatı tehdit eden kanserlere yol açan bir hastalıktır.

HPV nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri, tedavisi ve aşıları

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Molloscum Contagiozum

Yine viral bir enfeksiyon olan ve pox virusun yol açtığı bu hastalık da son derece bulaşıcıdır. Sivilceye benzer bir döküntü genital bölge ya da anüs etrafında görülür. Tedavisiz kendiliğinden de gerileyebilen bazen de çok dirençli ve nüks eden, çok sayıda lezyonla kendini gösteren bir enfeksiyondur. Krem ve topikal solüsyonlar, koterizasyon ve kriyoterapi tedavi yöntemleri arasındadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: HSV 2 Enfeksiyonu

Kadın ve erkekte aynı dudak kenarında görülen uçuk gibi yaralar yapan ve bu bölgenin anatomik yapısı nedeniyle ağrılı olabilen özellikle kadınlarda idrar yapmada güçlük ağrı ve cinsel ilişki sırasında ağrı şikâyetlerine yol açabilir ve sık tekrarlama özelliği sebebiyle hastanın yaşam kalitesini ciddi ölçüde etkileyen ve tedaviye dirençli vücuttan eradikasyonu çok zor olan bir viral enfeksiyondur. Ağızdan antiviral tedaviler ve topikal kremlerle tedavi etmeye çalıştığımız bu hastalık tedaviye oldukça dirençlidir.

Diğer önemli cinsel yolla bulaşan hastalıklar ise özellikle Gonore (bel soğukluğu), Clamidyal enfeksiyonlar, Sifiliz (Firengi) ve mantar enfeksiyonları bugün için tedavi edilebilir hastalıklardır.

AIDS, Hepatit ve Frengi, sadece cinsel yolla bulaşmaz!

Ancak AIDS ve Hepatit B ve Hepatit C virus enfeksiyonları son derece tehlikeli ve hayatı tehdit eden ölümcül hastalıklar olabilirler. Hepatit B ve C enfeksiyonları karaciğer kanseri gelişim riskine sahiptirler ve ne yazık ki cinsel yolla bulaşma riskleri vardır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları

Bütün bu bilgiler ışığında cinsel hayatımızın ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz ve tüm bu hastalıklardan korunmak için mutlaka kişisel önlemlerimizi almamız gerekmektedir. Prezervatif kullanmak bu önlemlerin başında gelmektedir. Prezervatif kullanmak bizleri özellikle sıvı yoluyla bulaşan hastalıklardan koruması sebebiyle çok önemlidir. Özellikle AIDS ve Hepatit enfeksiyonlarından korumakla beraber; temasla bulaşan HPV, HSV2, Molloscum Contagiozum gibi hastalıkların bulaşmasını önleyemez. Dolayısıyla cinsel hayatımıza, kendimize, sağlığımıza, bulaşıcı ve yaşamı tehdit eden hastalıklara neden olduğu için başkalarının hayatına saygı göstererek çok dikkatli olmalıyız.

Frengi nedir? Sifiliz hastalığı nasıl bulaşır? Belirtileri ve tedavisi

Prezervatif kullanmak, tek eşli olmak belki de bu hastalılardan korunmada en önemli korunma yollarıdır. Ancak siz tek eşli olsanız da partneriniz olmayabilir. Her şekilde bu enfeksiyonlara açık olduğumuzu unutmayıp; prezervatif kullanmak ve sık partner değiştirmemek, rastgele cinsel ilişkiler yaşamayarak hem kendimizi hem de başkalarının hayatı tehdit eden ve yaşam kalitesini bozan bu hastalıklardan korunmuş oluruz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla