Çocuk ve Bebekler kışın nasıl giydirilmeli?

Kategori: Bebek Sağlığı Print

bebekgiyimYağmur ve soğuk havanın bastırdığı şu günlerde annelerin en büyük korkusu çocuklarının hasta olması. Soğuktan korunmak için üst üste giyilen şapkalar, kalın giysilerse çocuklar için her zaman zorlayıcı bir konu. Medistate Kavacık Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof Dr Hüseyin Güvenç, “ bebek ve çocukları soğuk hava hasta etmez, yanlış kıyafet tercihleri hasta eder, önemli olan vücut ısısını her zaman dengede tutmaktır ” diyerek, kış döneminde giysi tercihleri konusunda ailelere önerilerde bulundu.

Soğan sistemini tercih edin

Kış aylarının çocuklarla dışarda uzun gezintiler yapmak için uygun olmadığı kanısının çok yaygın bir yanlış bakış açısı olduğunu söyleyen Prof Dr Hüseyin Güvenç, “Çocukların her zaman temiz havaya ve bol oksijene ihtiyacı vardır. Sürekli kapalı alanlarda tutulan çocuklarda çeşitli solunum yolu enfeksiyonları görülebilir. Önemli olan soğuk havaya çıkarken çocuğun doğru şekilde giydirilmesidir. Bunun için de kalın tek kat bir giysi yerine, “soğan sistemi” adını verdiğimiz yöntemle, ince özellikli giysilerin birkaç kat olarak çocuğa giydirilmesi gerekir. Bu şekilde soğuğa karşı daha iyi bir yalıtkanlık sağlanır” dedi. Bu yöntemle çocukların vücut ısısını kontrol etmenin daha kolay olacağını belirten Güvenç, gerektiğinde giysilerin bir kısmı çıkarılarak vücut ısısının daha fazla artmasının  önüne geçilebileceğini söyledi.

Ayaklarını sıcak tutun

Soğuk ve ıslanmış ayakların üşüme riskini kolaylıkla arttırdığını belirten Prof Dr Hüseyin Güvenç, “ ayakkabının içinde çocuğun ayağını rahatsız edecek çok ağır ve  kalın çoraplardan kaçının. Pamuklu ve terletmeyen çoraplar ile çocuğun ayağına tam oturan ayakkabılar,  vücut sıcaklığını dengede tutmak için önemlidir” şeklinde konuştu. Gereğinden fazla geniş ayakkabının içinde, çorabın ayakta kayarak toplandığını ve bu sebeple korumanın azaldığını sözlerine ekleyen Güvenç, “dikişsiz, su geçirmeyen ve ayağa tam oturan ayakkabılar seçilmelidir” dedi.

Hastalıklardan korunmak için kışın nasıl beslenmeli

Bebeklerde vücut sıcaklığına dikkat!

Bebeklerin vücutlarındaki yağ tabakası henüz tam anlamıyla oluşmadığı için vücut sıcaklıklarını dengelemelerinin daha güç olduğunu belirten Prof Dr Hüseyin Güvenç, bebeklerin vücut sıcaklıkları sık sık kontrol edilmeli, genel olarak yetişkinlerin giyiminden 1 kat fazla giyim tercih edilmeli, gerekirse bir battaniye kullanılmalıdır” şeklinde konuştu. Bebeğin göğüs ve karın derisinin  kontrol edilerek vücut sıcaklığı konusunda en doğru sonuca ulaşılabileceğini belirten Güvenç, “Sürekli ağlıyorsa, huzursuzsa, el ve ayakları soğuksa, hareketleri az, yorgun ve halsiz görünüyorsa vücut ısısının düştüğünden şüphelenebilirsiniz. Bebeklerde en çok parmak uçları, burun ve yanak dokuları soğuk çarpmasına karşı duyarlıdır. Eğer bu bölümlerde soğuk çarpmasından şüphe edilirse doğrudan bir ıstıcıya ya da kalorifere yaklaştırmak yerine soğuk bölgeyi teninize değdirmek, ılık hava üflemek faydalı olur, ancak sonuç alınamadıysa hekime başvurmak gerekir”  şeklinde konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla