Çocuklar kavga eden anne baba istemiyor..

Kategori: Ruhsal Sağlık Print

Ev içerisinde yaşanan stres ve gerginlikler, yalnızca eşleri değil çocukları da etkisi altına alıyor. Anne babaların anlaşmazlıkları ve tartışmaları, çocuklarda davranışsal bazı bozukluklar gibi önemli sonuçlar doğurabiliyor. Çocuklarda eşlerin tartışması nedeniyle öz güven eksikliği, kaygı bozukluğu ve dikkat eksikliği gibi psikolojik kökenli sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Bu sorunların önlenmesi için anne babalara önemli görevler düşüyor. Peki, anne babaların tartışması nedeniyle evde hakim olan gerginlikler çocukların psikolojisinde ne gibi sorunlara yol açıyor? REEM Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Eşlerin kavgalarının çocuklar üzerindeki etkileri

Anne babalar arasında yaşanan tartışmalar, aynı evde yaşayan çocukları da yakından etkiler. Bu etkiler yüksek sesli tartışmalar nedeniyle uyku düzeninin bozulması, yoğun stres nedeniyle oluşan baş ağrısının yanı sıra; çocuklarda huzursuzluk, mutsuzluk, öz güven eksikliği gibi psikolojik sonuçlar da doğurabilir.

Eşlerin kavgaları, çocuklarda anne babanın ayrılacağı yönünde korkular oluşmasına neden olur. Kavgaların şiddet uygulama boyutuna gelmesi, çocuğun psikolojisini daha derinden etkiler. Çocuk hem psikolojik hem fiziksel şiddette öz güvensiz bir ortamda büyür; mide bulantısı, karın ağrısı, uykusuzluk gibi psikosomatik belirtiler gösterebilir.

Tartışma eşler arasında sürekli hale gelmişse, çiftler annelik ve babalık görevlerini aksatabilir. Kendi sorunlarına yoğunlaşan eşler, çocuklarına sabırlı davranamaz, yeterli ilgi ve sevgiyi gösterme konusunda yetersiz kalabilir ve hatta bu nedenle suçlu hissederek, kronik mutsuzlukla baş etmek zorunda kalabilir.

Kavgaların çocuklarda neden olabileceği psikolojik sorunlar

 • Çocuklar kavgaların nedenini anlayacak olgunlukta ve yaşta olmadıklarından, olaylar karşısında şaşkın olabilir, gelecek kaygısı yaşayabilir.
 • Bebekler anlaşmazlıkları anlamasa dahi ev içerisindeki stresi yoğun biçimde hisseder; huzursuzluklarını ağlayarak, uykuya dalmayarak gösterebilir.
 • Çocuklar evdeki kavgalar nedeniyle olanları unutsalar dahi, bilinçaltında travmaya varabilen psikolojik sorunlar varlığını uzun yıllar sürdürebilir.
 • Evde anne babasının anlaşmazlığına şahit olan çocuklar, ileride karşı cinse karşı güvensiz hissedebilir. Bu durum ileriki yaşlarda, mutlu evlilik yapılmasına engel oluşturur.
 • Bazı çocuklar yaşadıkları travmadan dolayı öfke, içe kapanma, sinirlerini kontrol etmede zorlanma, depresif düşünce biçimleri gibi sorunlarla karşı karşıya kalır. Bu durumlar, uzun süreli psikolojik tedaviyi gündeme getirebilir.
 • Çocuklar en güvendikleri kişiler olan anne babalarını iletişim kuramazken gördükleri için, dış dünyaya karşı güvensiz bireyler olarak yetişir.
 • Bazı çocuklar, aile anlaşmazlıklarından dolayı dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu yaşayabilir. Okuldan kaçma, yüksek sesle konuşma, evden uzaklaşma gibi abartılı ve yanlış davranışlara yönelebilir.
 • Çocukların ders notlarında düşüş görülmesi tipiktir.
 • Çocuklar dikkat çekmeye çalışma amacıyla evden kaçma gibi davranışlar sergileyerek, ilgiye ihtiyaç duydukları konusunda işaretler verebilir.

Aileler tartışmalardan çocukların etkilenmemesi için neler yapabilir?

 • Aileler ev içerisinde tartışmaları çocukların gözü önünde yapmaktan kaçınmalıdır.
 • Çocuklar tartışmaya dahil edilmemeli, özellikle de çocukla ilgili sorunlar onun gözü önünde ortaya dökülmemelidir.
 • Anne baba çocuğuna, yetişkinler arasında yaşanan anlaşmazlıkların ona olan sevgilerini etkilemeyeceğini dile getirmeli, çocuğa güven vermelidir.
 • Çocuklara evdeki sorunlar her ne olursa olsun, yeterince ilgi ve sevgi gösterilmelidir.
 • Çiftler aşamadıkları sorunlar için psikolojik yardım almalıdır.

Kavgaların çocuklarda neden olabileceği durum bozuklukları

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz / REEM Nöroloji Merkezi

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla