Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için 4 altın kural

8 Ocak 2014   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Çocuk Sağlığı, Sağlıklı Yaşam Print

Uz. Dr. Gökhan Mamur medikal akademiKış aylarında soğuk havaların etkisi ve bulaşıcı hastalıkların da artması ile çocuklar sık sık rahatsızlanıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Mamur, çocukların bağışıklık sistemini, çevresindeki düşmanları tam olarak bilmeyen yeni kurulmuş bir ülkeye benzetiyor ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için ebeveynlere önerilerde bulunuyor.

Anne karnındaki bebeğe, hastalıklardan korunması için birtakım antikorlar geçmekte, bu sayede bağışıklık sistemi oluşmaktadır. Anne sütü bebeklerin vücudundaki savunma sisteminin görevini yapması için en önemli etkenlerden biridir. Bebek kendi savunma sistemini kurana kadar süreç anne sütü sayesinde ilerlemektedir.Bebeklerin özellikle ilk 1 yılı yaşamlarının en zayıf dönemleridir. Çocuk 2 yaşını geçtikten sonra bağışıklık sistemi de güçlenmektedir. Çocukların hastalıklardan korunması için bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi gerekir.

Sağlıklı beslenme altın kuraldır

Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için 4 temel gereksinime ihtiyaç vardır. Bunlar; yeterli uyku, dengeli beslenme, aktif bir yaşam ve mutluluk olarak sıralanmaktadır.  Sağlıklı beslenme bağışıklık sisteminin güçlü olması için ilk kuraldır. Çocukların beslenmesinde probiyotiklerin önemi büyüktür. Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin doğum sırasında vajinal kanalda tanıştığı probiyotikler sayesinde alerjik sorunlar yaşama riskleri de düşüktür. Çocuğun her besin grubundan dengeli bir şekilde beslenmesi, abur cubur ve fast food tarzı gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

Probiyotik nedir? Hangi besinlerde bulunur? Probiyotiklerin faydaları

Uyku kalitesi çok önemli

Çocuk-görselDüzenli ve yeterli uyku güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardandır. Yeni doğan bebeklerin günde 12- 23 saat uyuması gerekirken çocuk büyüdükçe bu saatler azalmaktadır. Çocuğun uyuduğu saatler, ortamın ısısı, yatağın rahatlığı, rahat olup olmadığı gibi faktörler çok önemlidir.

Hareketli çocuk sağlıklı kalır

Aktif yaşam tarzıtüm vücudu sağlıklı kılar. Çocukların bitmek bilmeyen enerjileri doğru fiziksel aktivitelerledesteklenmelidir. Çocuğun vücut yapısı ve karakterine uygun spor dallarına yönlendirilmesi önemlidir.

Ona mutlu bir aile ortamı sağlayın

Mutlu yaşam kavramının sağlığa etkisi büyüktür. Son dönemlerde psikolojinin bağışıklık sistemi üzerine önemli etkileri olduğu tespit edilmiştir. Hayata güzel bir bakış açısıyla bakmak bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Çocuklarda mutlu yaşam ortamı ise ancak mutlu bir aileye sahip olmakla mümkündür. Çocuğun sağlıklı olması için anne babalara önemli görevler düşmektedir.

Bu yanlışlardan kaçının

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için en önemli tedaviler aşı yoluyla gerçekleşmektedir. Son yıllarda aşı tedavileri ile çocuklarda görülen bağışıklık sistemi hastalıklarıyarı yarıya azalmış durumdadır.Ailelerden bazıları çocuklarına aşı yaptırmak istememektedirler ancak son derece yanlış olan bu bakış açısı, çocuklarda hastalanma riskini artırmaktadır. Kontrolsüz ilaç kullanımı da çocukları olumsuz etkilemektedir. 0-6 yaş aralığındakiçocuklarda en sık görülen hastalık nezledir. Çocuklara 6 yaşına kadar nezle ilaçlarının verilmemesi gerekmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla