Çocuklarda gece alt ıslatma sorununa uzman tavsiyeleri

Kategori: Çocuk Sağlığı Print

Enurezis Nokturna’nın (gece alt ıslatma), çocukluk çağının en sık karşılaşılan üriner sistem problemlerinden biri olduğunu ifade eden Medicana Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Muhammed Güneş, hastalıkla ilgili şunları söyledi: “Organik rahatsızlığı bulunmayan 5 yaşından büyük bir çocukta, en az 3 ay süreyle, haftada 2 veya daha fazla altını ıslatma durumunu Enurezis olarak tanımlıyoruz.”

Erkek Çocuklarda 2 Kat Daha Sık Görülüyor

Monosemptomatik Enürezis Nokturna’da gece altını ıslatma dışında gündüz herhangi bir belirti olmadığını söyleyen Dr. Muhammed Güneş,  “Monosemptomatik olmayan Enürezis Nokturna da ise gündüzleri ani sıkışma hissi, sık idrara gitme, gündüz idrar kaçırma, kronik kabızlık gibi bulgular eşlik eder. Enurezis 5 yaş civarında yüzde 15 -20 oranında görülür. 10 yaşında bu oran yüzde 5’e kadar inmektedir. Erkek çocuklarda yaklaşık 2 kat daha sık görülmektedir” dedi.

Çocuklarda alt ıslatma nedenleri ve tedavisi

Anne Babanın Çocukluğunda da Görülmüşse…

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Muhammed Güneş, sorunun anne babadan geçiş özelliğine de dikkat çekerek “Çocukluk döneminde Enurezis Nokturnası olan ebeveynlerin çocuklarında altını ıslatma sıklığı daha fazladır. Enürezis, çocuğun kendine güvenini azaltır ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Ayrıca toplumumuzun bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayışı konunun istismarına neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

Her 100 çocuktan 15’i uykuda yatak ıslatıyor!

Ebeveynler İçin Basit Öneriler

Dr. Muhammed Güneş, tedavi başlangıcında anne babalara yardımcı olabilecek bazı basit önerileri ise şöyle sıraladı:

  1. Gün içinde sıvı alımı 6-7 su bardağı olacak şekilde düzenlenmelidir.
  2. Yatmadan 2 saat önce sıvı alımı kısıtlanmalıdır. Akşam saatlerinde çay, kahve, kola gibi kafein içeren sıvıların alımından kaçınılmalıdır.
  3. Evde ve okulda 2-3 saatte bir düzenli tuvalete gidilmesi sağlanmalıdır.
  4. Yatmadan önce mutlaka mesane boşaltılmalı ve uyuduktan 2 saat sonra çocuk uyandırılarak idrar yapması sağlanmalıdır.
  5. Altını ıslatan çocuğa ceza verilmemelidir.
  6. Çocuğun ıslak ve kuru geceleri takvim şeklinde not etmesi istenmelidir. Kuru kalınan gecelerden sonra ödüllendirilmelidir.”

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla