D vitamini tip 2 diyabet gelişme riskini azaltıyor

3 Ocak 2012   |    19 Haziran 2023    |   Kategori: Aile Hekimliği, Güncel / Literatür Print

Alman Diyabet Merkezi ve Ulm Üniversitesi işbirliğiyle sürdürülen ve Diabetes Care dergisinde yayımlanan güncel bir çalışmada, D vitamin düzeyi iyi olan kişilerde tip 2 diyabet gelişme riskinin daha düşük olduğunu gösterildi. KORA çalışmasının katılımcıları üzerinde yapılan yeni testler, vücudunda yeterli düzeyde D vitamini olan hastalarda tip 2 diyabet gelişme riskinin daha düşük olduğunu; kandaki D vitamini düzeyi düşük olan kişilerin ise daha yüksek risk taşıdığını ortaya koydu.

Bu durumun nedeninin, D vitaminin antiinflamatuvar etkileri ile ilişkili olabileceği sanılıyor. Düsseldorf Alman Diyabet Merkezi araştırmacılarından Dr. Christian Herder ve Ulm Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Wolfgang König’in işbirliğiyle yürütülen bu çalışmadan elde edilen verilerin, tip 2 diyabetin önlenmesine ilişkin doğrudan sonuçları olabileceği açıklandı.

D vitamini eksikliği, modern yaşam koşulları nedeniyle Almanya’da çok yaygın bir durum olduğunu söyleyen Helmholtz Zentrum München Epidemiyoloji Enstitüsü çalışanlarından Dr. Barbara Thorand, özellikle kış aylarında güneş ışınlarından yararlanmanın az olduğu halde, insanların da vitamin takviyelerinden yeterli düzeyde yararlanmadığını belirtti. Takip çalışmalarından elde edilen sonuçlar, D vitamini takviyesinin artırılması ile diyabetin gelişme riskinin toplumda azaltılabileceğini gösteriyor. Doğal UVB ışınları, D vitamini 7-de hidrokolesterol ve D3 provitamini olarak böler; ardından karaciğer ve böbreklerde D vitamini sentezlenir. Bunun yanı sıra, yağlı balıklar, süt ve süt ürünleri gibi yiyecekler veya vitamin takviyeleri ile de D vitamini vücuda alınabilir.

Yeni araştırma: 60 yaşından önce Tip 2 Diyabet olanlarda demans riski 3 kat artıyor

Almanya’da 6 milyondan fazla kişinin tip 2 diyabetik olduğu ve tanı konmamış hasta sayısının da oldukça yüksek olduğu biliniyor. Halen kesin bir tedavisi olmayan hastalık, glukoz metabolizmasının bozulması ve bunun sonucunda vücudun ürettiği insülin düzeylerinde azalma ile karakterizedir. Araştırmanın amacı, hastalığın altta yatan mekanizmalarını keşfetmek ve hastalığın tanı ve tedavisine ve önlenmesine karşı yeni yaklaşımlar geliştirmek olarak açıklandı.

KAYNAK: Effect of Serum 25-Hydroxyvitamin D on Risk for Type 2 Diabetes May Be Partially Mediated by Subclinical Inflammation: Results from the MONICA/KORA Augsburg study. B. Thorand, A. Zierer, C. Huth, J. Linseisen, C. Meisinger, M. Roden, A. Peters, W. Koenig, C. Herder. Diabetes Care, 2011; 34 (10): 2320 DOI: 10.2337/dc11-0775

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir
http://care.diabetesjournals.org/content/34/10/2320.short

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla