Danıştay, tek çalışan hekime icap nöbeti yazılamayacağına hükmetti

Kategori: Hukuk / Mevzuat Print

danistay-binasiÇarşamba Devlet Hastanesi’nde görev yapan tek beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Dr. Cezmi Çağrı Türk’e 6 aylık ev nöbeti yazıldı. Hayatı kısıtlanan ilçeden dışarı çıkamayan Dr. Türk’e Danıştay hak verdi: Tek olan doktora ev nöbeti yazılamaz.
Samsun’un Çarşamba ilçesinde bulunan Çarşamba Devlet Hastanesi’nde görev yapan Beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Dr. Cezmi Çağrı Türk’e 2010 yılında ev nöbeti (icapçı nöbeti yazıldı) yazıldı. Hastanenin alanında tek uzman doktoru olduğu için Dr. Türk altı aydan fazla nöbet tutmaya başladı. Radikal’den İdris Emen’in haberine göre, 6 ay boyunca ev nöbeti tutan Türk sosyal hayatını da nöbet gereği sınırlandırmak zorunda kaldı. Alanında tek uzman doktor olduğu için yönetmelik gereği sürekli kendisinin nöbet tutamayacağını savunan Dr. Türk, Ocak 2010 tarihinde hastane yönetimi tarafından kendisi için hazırlanan ev nöbeti listesinin iptal edilmesi için Samsun İkinci İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

İPTAL İSTEMİNE MAHKEMEDEN RET
Türk’ün itirazını değerlendiren Samsun İkinci İdare Mahkemesi, Aralık 2010 tarihinde davayı redetti. Mahkeme ret gerekçesini şöyle belirtti: “Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinin 42. maddesinden bahisle, branşta sadece bir uzman hekimin bulunduğu kurumlarda o branş için icap nöbeti listesi hazırlanmayacağı, çünkü acil nöbeti tutan uzmanın talebi üzerine yapılacak çağrıya ilgili dal uzmanının uymakla yükümlü olduğu; ancak, davacının yapılan çağrılara icabet etmediği, bu nedenle davacının ve hastaların menfaati gözetilerek dava konusu işlemin tesis edildiği, dava konusu işlemde hukuka aykırılık görülmediği gerekçesiyle davanın reddine hükmedilmiştir.”

DANIŞTAY KARARI BOZDU
Samsun İkinci İdare Mahkemesi’nin verdiği ret kararını temyiz eden Türk Danıştay’a başvurdu. Danıştay Beşinci Dairesi Türk’ün itirazını haklı bularak Samsun 2. İdare Mahkemesi’nin aldığı ret kararını bozdu. Alanında uzman olan tek doktora ev nöbeti yazılamayacağını belirten Danıştay Beşinci Dairesi Türk’ü haklı bulma gerekçesini şöyle açıkladı: “Görev yaptığı sağlık kurumunda dalında tek uzman hekim olan davacıya, Yataklı Tedavi Kurumları İşletme yönetmeliğinin anılan hükmü uyarınca, icap nöbeti tutturulabilmesine imkan bulunmadığından, dava konusu işlemde hukuka uyarlık, davanın reddine ilişkin Mahkeme kararında ise hukuki isabet görülmemiştir.”(Radikal)

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla