Ret proteini aktivasyonu ile meme kanseri tedavisinde yeni bir yaklaşım

Kategori: Güncel / Literatür, ONCOLife, Onkoloji Print

metastatic-meme-kanseri-hucreEMBO Molecular Medicine dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmada, meme kanserinin tedavisinde yeni bir yaklaşım önerildi. Çalışmada meme kanseri hücrelerinin yüzeyindeki Ret proteini (transfeksiyon süresince tekrar sıralama) reseptörünün aktivasyonu saptandı. Çalışma ile ilgili bilgi veren Basel Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Nancy Hynes, “Bulgularımız Ret enziminin (Ret kinaz) meme kanseri hastalarının seçili gruplarında ilgi çekici ve yeni bir terapötik hedef olabileceğini gösteriyor” dedi. oncolife-logo3

Spesifik Ret inhibitörleri ile gerçekleştirilen ilk çalışmalarda, eğer tümör hücrelerindeki Ret enzimleri bloke edilirse, kanserin yayılmasının ve akciğerlerdeki metastazların azaltılabileceği gösterildi. Testler şimdiye kadar halihazırda bilinen iki blokaj maddesi kullandı ve elde edilen sonuçlar heyecan yaratacak nitelikteydi.

Ret enzimlerinin blokajı tümör büyümesini azaltıyor
hynes-nancyBilim insanları 80’den fazla meme kanseri hastasında, numunelerdeki Ret proteini miktarını belirlemek için antikor kullanarak tümör dokusunu araştırdı. Diğer çalışmalarda, Ret inhibitörlerinin meme kanserinin progresyonu ve yayılması üzerine etkisini araştırmak için dört farklı kanser hücresi hattı kullanıldı. Prof. Dr. Nancy Hynes, “Bulgularımız Ret kinazı bloke etmenin vücuttaki tümörlerin büyümesini ve yayılmasını azaltabildiğini gösterdi ve böylece umut vadeden yeni bir tedavinin iyi bir temsilcisi olabilir” açıklamasında bulundu.

Antikorlar veya düşük molekül ağırlıklı inhibitörler kanser için tedavi olarak klinik uygulamada halihazırda denenmiş bir yaklaşımdır. Ancak hastaların sadece bir bölümü bu tipte bir tedavi için uygundur.

Kaynak: Ret inhibition decreases growth and metastatic potential of estrogen receptor positive breast cancer cells. Albana Gattelli, Ivan Nalvarte, Anne Boulay, Tim C. Roloff, Martin Schreiber, Neil Carragher, Kenneth K. Macleod, Michaela Schlederer, Susanne Lienhard, Lukas Kenner, Maria I. Torres-Arzayus, Nancy E. Hynes. EMBO Molecular Medicine, 2013; DOI: 10.1002/emmm.201302625

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23868506

Abstract
ret-grafWe show that elevated levels of Ret receptor are found in different sub-types of human breast cancers and that high Ret correlates with decreased metastasis-free survival. The role of Ret in ER+ breast cancer models was explored combining in vitro and in vivo approaches. Our analyses revealed that ligand-induced Ret activation: (i) stimulates migration of breast cancer cells; (ii) rescues cells from anti-proliferative effects of endocrine treatment and (iii) stimulates expression of cytokines in the presence of endocrine agents. Indeed, we uncovered a positive feed-forward loop between the inflammatory cytokine IL6 and Ret that links them at the expression and the functional level. In vivo inhibition of Ret in a metastatic breast cancer model inhibits tumour outgrowth and metastatic potential. Ret inhibition blocks the feed-forward loop by down-regulating Ret levels, as well as decreasing activity of Fak, an integrator of IL6-Ret signalling. Our results suggest that Ret kinase should be considered as a novel therapeutic target in subsets of breast cancer.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla